E hënë, 30 Mars, 2020
19 C
Tirana

Të zhveshur para selisë së Facebook, protestë kundër censurimit të nudizmit

Lexo edhe ...

Princi Charles shërohet nga koronavirusi

Princi Charles, 71 vjeç, tashmë ka dalë nga izolimi pas prekjes nga koronavirusi. Ai është në gjendje mjaft të mirë shëndetësore, e duket se...

U shtynë nga koronavirusi/Ja kur do të mbahen Lojërat Olimpike

Shumë evente të mëdha sportive janë shtyrë këtë vit, për shkak të rrezikut nga përhapja e koronavirusit. Lojërat Olimpike të cilat do të mbaheshin ndërmjet...

Mblidhet Komisioni i Shëndetësisë, miratohen 3 Akte Normative

Komisioni për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë është mbledhur online sot nëpërmjet platformës WEBex. Gjatë kësaj mbledhjeje janë shqyrtuar 3 Akte Normative të Këshillit të...

Australia planifikon “spitalin virtual”, ja si do të veprojnë mjekët

Shumë shtete po vënë në dispozicion ambiente të mëdha, për të shtruar pacientët e infektuar me koronavirus. Shumë të tjerë janë gjendur të papërgatitur...

Rreth 100 persona janë zhveshur lakuriq përpara selisë së Facebook në New York, ditën e diel në formën e një proteste. Demonstruesit u ngritën në protestë kundër asaj që ata e cilësojnë si censurë, në lidhje me politikat e Facebook-ut dhe Instagram-it rreth lakuriqësisë artistike.

Këta njerëz qëndronin të shtrirë lakuriq në rrugë, secili prej tyre me imazhe të mëdha të thithkave të meshkujve me të cilat mbulonin organet e tyre gjenitale.

Protesta e quajtur “#wethenipple”, u organizua dhe u fotografua nga artisti amerikan i njohur ndërkombëtarisht Spencer Tunick dhe Koalicioni Kombëtar kundër Censurës (NCAC).

Në demonstratë morën pjesë edhe anëtarë të një grupi të së drejtave për gratë. Grupi tha në një deklaratë se ishte “duke sfiduar censurën e lakuriqësisë artistike femërore nga standardet e komunitetit të Facebook dhe Instagram”.

Sipas udhëzimeve për komunitetin e Instagram, imazhet nudo janë të ndaluara nga rrjeti:

“Ne e dimë që ka herë kur njerëzit duan të shpërndajnë imazhe lakuriqësie të cilat janë artistike ose kreative, por për një numër shumë të madh arsyesh, ne nuk e lejojmë nudizmin në Instagram”.

Facebook thotë që e ndalon “paraqitjen e nudizmit ose aktiviteteve seksuale sepse disa njerëz në komunitetin tonë mund të jenë të ndjeshëm ndaj kësaj lloj përmbajtjeje”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Princi Charles shërohet nga koronavirusi

Princi Charles, 71 vjeç, tashmë ka dalë nga izolimi pas prekjes nga koronavirusi. Ai është në gjendje mjaft të mirë shëndetësore, e duket se...

U shtynë nga koronavirusi/Ja kur do të mbahen Lojërat Olimpike

Shumë evente të mëdha sportive janë shtyrë këtë vit, për shkak të rrezikut nga përhapja e koronavirusit. Lojërat Olimpike të cilat do të mbaheshin ndërmjet...

Mblidhet Komisioni i Shëndetësisë, miratohen 3 Akte Normative

Komisioni për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë është mbledhur online sot nëpërmjet platformës WEBex. Gjatë kësaj mbledhjeje janë shqyrtuar 3 Akte Normative të Këshillit të...

Australia planifikon “spitalin virtual”, ja si do të veprojnë mjekët

Shumë shtete po vënë në dispozicion ambiente të mëdha, për të shtruar pacientët e infektuar me koronavirus. Shumë të tjerë janë gjendur të papërgatitur...

Koronavirusi/BE alokon 140 milionë euro për vendet e Evropës Lindore

Komisioni Evropian ka rialokuar 140 milion euro për të ndihmuar në luftën kundër koronavirusit në Armeni, Azerbajxhan, Bjellorusi, Gjeorgji, Republika e Moldavisë dhe Ukrainë. Komisioni...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT