E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Të shtëna në kampin e BE-së në Mali

Tre agresorë qëlluan në drejtim të misionit trajnues të BE-së në Mali (EUTM) të dielën në mëngjes, tha misioni nëpërmjet një postimi.

Askush nuk u lëndua dhe asnjë pronë nuk u dëmtua. Sipas deklaratës, agresorët qëlluan në hyrje të qendrës së trajnimit Koulikoro. Forcat e pranishëm të sigurimit kthyen zjarr dhe menjëherë pas kësaj agresorët u larguan.

“Të gjithë ushtarët gjermanë janë mirë,” thanë forcat e armatosura gjermane. EUTM operon një mision stërvitor për Forcat e Armatosura Maliane në Koulikoro, në verilindje të Bamako. Më 7 korrik, gjeneral brigade gjermane Jochen Deuer mori komandën e afërsisht 950 ushtarëve të EUTM në vendin e Afrikës Perëndimore. Qëllimi i misionit, aktiv që nga viti 2013, është të trajnojë forcat në rajon për t’i mundësuar atyre që të kundërshtojnë grupet terroriste islamike. Situata e sigurisë në Mali është bërë më e tensionuar muajt e fundit, me dy puçë ushtarakë brenda një viti. Ushtarët gjermanë u plagosën së fundi prej një bombe kamikaze në vend.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...