E diel, 28 Nëntor, 2021
16.5 C
Tirana

Të shpallet ‘non grata’, mediat greke shpërthejnë kundër gazetares shqiptare

Disa media nacionaliste greke kanë kërkuar që gazetarja e emisionit “Fshatrat e Shqipërisë”, Ilnisa Agolli, të shpallet person “non grata” në Greqi. Reagimi në fjalë pason pas transmetimit të emisionit më 11 janar, me temën “Derviciani, fshati që refuzon shqipen”.

Derviciani ndodhet në zonën e Dropullit në Gjirokastër. Ndonëse je në tokë shqiptare, banorët refuzojnë që të flasin shqip.

Kjo situatë ka ngjallur debate në Greqi ku “Star News” ka bërë një kronikë kundër gazetares, ndërsa media të tjera kërkojnë t’i refuzohet hyrja në vendin fqinj.

Për këtë ka reaguar edhe gazetarja, e cila shkruan: “Zhurmë e madhe sot në mediat greke”.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Artist/Author (@ilnisa.agolli) on

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...