E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

“Të rinjtë në protestë kanë nevojë për psikolog”, Kushi: Po shpifet ndaj meje

Më herët, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka shprehur shqetësimin lidhur me atë që ajo e cilëson si përdorimin e minorenëve për aktet e dhunës në protestat që janë mbajtur për Klodian Rashën.

Ajo është prononcuar sërish pas reagimeve të shumta në lidhje me deklaratën ku tha se fëmijët që protestuan, do të trajtohen me psikologë.

Sipas saj, kjo deklaratë është keqinterpretuar. Në mesazhin e shpëndarë në rrjetin social Facebook, ministrja sqaron më tej se i vlerëson protestat, si një ndër arritjet tona më të mëdha.

Sa më e qetë e qytetare protesta, aq më e fortë kauza e saj. Po kështu është shprehur kundër dhunës në protesta, kundër dëmtimit të pronës publike e private, e sidomos kundër keqpërdorimit të fëmijëve nëpër protesta.

Vlen të theksohet se deklarata e ministres Kushi, se do të identifikojë dhe trajtojë me shërbim psiko-social fëmijët pjesëmarrës në protestat për vdekjen e 25-vjeçarit, ka shërbyer si kauzë për të kërkuar dorëheqjen e e saj. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Lëvizja për Universitetin ka reaguar, duke e cilësuar retorikën e ministres përçmuese dhe me qëllimin e vetëm, atë të nëpërkëmbjes së protestës së të rinjve.

Statusi

Në rrjetet sociale kam lexuar sot disa postime ku pretendohet se unë jam shprehur në media kundër protestuesve me disa epitete që e kam të vështirë t’i shkruaj këtu, sepse nuk janë asnjëherë pjesë e fjalorit tim. Jam mësuar gjatë gjithë jetës të mbaj përgjegjësi për çdo deklaratë e fjalë të thënë nga goja ime, por aq më tepër tani përgjegjësia është edhe më e madhe sepse përfaqësoj institucionin e Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë.

Prandaj, nuk mund të rri pa përgënjeshtruar sa herë shpifet ndaj meje, apo sa herë keqcitohem, me apo pa dashje. Në çdo intervistë jam shprehur se i vlerësoj protestat si një ndër arritjet tona më të mëdha, e sa më e qetë e qytetare protesta, aq më e fortë kauza e saj. E ndërkohë pa dyshim jam shprehur kundër dhunës në protesta, kundër dëmtimit të pronës publike e private, e sidomos kundër keqpërdorimit të fëmijëve nëpër protesta. Për këta kemi të gjithë detyrimin që t’i edukojmë me vlerat më të mira të demokracisë, qytetarisë, paqes dhe tolerancës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bien infektimet, Kosova lehtësohen masat anti-Covid

Gjatë ditëve të fundit është vënë re një situatë diku më e përmirësuar në Kosovë, si pasojë e koronavirusit vdekjeprurës. Teksa numri i të...

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...