E martë, 29 Shtator, 2020
18 C
Tirana

“Të përveshim mëngët, për të zgjidhur problemet”, Yuri Kim jep mesazhin e fortë nga Lezha

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

Pandemia/Rama jep lajmin e madh për lokalet

Bizneset vuajtën pasojat e koronavirusit. Shumë prej tyre kapitulluan, e shumë të tjera janë në fije të perit, duke mos gjeneruar shumë të ardhura....

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Rriten tensionet/ Droni turk ngjyros me bojë të kuqe flamurin grek (VIDEO)

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se do vazhdojnë të mbrojnë me një vullnet të fortë dhe me një besim të palëkundur...

SPAK pezullon kreun e OFL-së, Dritan Zagani jep paralajmërimin e fortë

Pas shkarkimit nga detyra të kreut të Operacionit Forca e Ligjit, Artan Shkëmbi, një reagim është përcjellë nga ana e ish-shefit të antidrogës së...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Nga Lezha ku mori pjesë së bashku me ministrin Klosi në një aktivitet për turizmin, ambasadorja e SHBA, Yuri Kim, ka thënë se Amerika është në krah të Shqipërisë. Në fjalën e saj, ambasadorja deklaroi se ky vit është më ndryshe, për shkak të situatës nga koronavirusi, e sipas saj, Shqipëria ka hedhur hapa të sigurtë në këtë drejtim.

“Kam dëgjuar nga ministri që ju jeni vullnetarët e parë që mirëprisni turistët në Shqipëri. Ky vit është paksa ndryshe për shkak të koronavirusit, por e shoh si keni bërë përshtatjen në bazë të situatës.

Në vend që të bëni një mënyrë për të mos e vazhduar, ju keni gjetur një mënyrë tepër të mirë për të vijuar projektin tuaj. Kam 6 muaj në Shqipëri, dhe kam vizituar shumë zona të bukura, Berat, Vlorë, Sarandë, Krujë.

Jam e kënaqur që jam këtu sot, që të dëshmoj bukurinë natyrore të Shqipërisë, sepse është një thesar, jo vetëm për Shqipërinë, por për të gjithë botën. Mbrojtja e mjedisit fillon me pastrimin e tij, dhe jam e kënaqur që kujdesemi për mbeturinat që të tjerët mund të krijojnë.

Lexo edhe :   New York Times: Presidenti Trump pagoi 750 dollarë taksa në vitet 2016, 2017

Në momentin që unë mbledh mbeturinat që unë krijoj, është akt përgjegjshmërie nga ana ime, por në fakt nëse unë merrem me mbledhjen e mbeturinave të krijuara nga të tjerët tregon zgjuarsi dhe zgjidhje. Mund të jeni në dijeni që SHBA ka dhënë 1.8 mln dollarë për industrinë e turizmit, për mjedisin.

Gjithashtu do të jem po aq krenare që të sigurohem që SHBA të qëndrojë krah jush. Gjithashtu pres me kënaqësi që të përveshim mëngët bashkë me ju, që u jepni zgjidhje problemeve, personave të mençur që duan ta pastrojnë Shqipërinë”, tha ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Situata nga pandemia/ Manastirliu: Kemi numrin më të ulët të infektimeve në rajon

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se pavarësisht se shifrat e përditshme të infektimeve janë të larta, ato janë brenda parashikimeve. E ftuar në...

Përse Berisha pranon të dëshmojë vetëm para Fevziut

Nga Mero Baze Sali Berisha nuk ka dëshmuar kurrë në Prokurori për vrasjen e Azem Hajdarit. Kur ndodhi vrasja, nuk dëshmoi se nuk kishte besim...

Caktohet data kur do të fillojë viti i ri akademik 2020-2021

Viti i ri akademik 2020-2021 do të fillojë më datën 2 nëntor, ky urdhër është firmosur nga ministrja e Arsimit, Evis Kushi. Në urdhrin e...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...