E shtunë, 11 Korrik, 2020
34 C
Tirana

“Të përgatitur për një valë të dytë”, Rama viziton spitalin COVID-3

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Paraditen e sotme, kryeministri Rama ka vizituar ambientet e ish-kirurgjisë në QSUT që tashmë janë shndërruar në një spital COVID-3. Për të, kjo është përgjigjja e duhur ndaj valës së dytë të COVID-19, edhe pse ai shpreson që të jetë një parashikim i gabuar. Kreu i qeverisë, duke qëndruar në të njëjtën linjë, shtoi se nëse nuk përgatitemi, atëherë numrat mund të shkojnë sa nuk i patëm herën e parë. Ndaj, ky spital është përgjigjja e duhur.

Krahë tij ishte edhe ministrja Manastirliu, ku e njoftoi se kapaciteti i këtij spitali është 100 shtretër.

“Sallë e mikrobiologjisë dhe kirurgjisë. Këtu është parasauna. Gjitha ambientet janë organizuar në mënyrë të tillë që të jenë të ndërlidhura. Ja dhe salla e terapisë intensive. Duhet pavarësisht se do shërbejë si konvaleshencë. 100 shtretër, 50 me oksigjen. Çdo kat është i njëjtë, me dhomat e reanimacionit, të personelit shëndetësor.

Kjo është një dhomë pacienti. Dhomë dyshe por ka dhe dhomë njëshe. Me tualet, edhe alarm”, tha Manastirliu.

Rama: Qenka super, super, super

Manastirliu: 100 shtretër nuk është pak. Kishim planifikuar për 400 shtretër, janë COVID-1, COVID-2, COVID-3 dhe COVID-4 dhe vala e dytë mund të jetë e dyfishtë prandaj duhet të përgatitemi.

Rama: Situata është më së miri, natyrisht falë ministres dhe juve. Strategjikisht vepruam drejt, insistuam ndjekjen me rigorozitet të planit. Nga ana tjetër përderisa nuk u përsëritën këtu shfaqjet e rënda dhe të forta si në vendet e tjera. Shpresoj që vala e dytë të jetë parashikim i gabuar një nga ato që është bërë në gjithë këtë periudhë. Shpresoj mos ketë por rreziku është i madh. Nëse nuk përgatitemi atëherë numrat mund të shkojnë sa nuk i patëm herën e parë. Dhe ky spital është përgjigjia e duhur. Unë shoh çfarë bëjnë të tjerët. Më thanë hapi Ramazon hapi, ndërsa tani kemi të hapur vetëm me Malin e Zi dhe Kosovën, kurse të tjerat jo. Kurse ka filluar sherri në BE me Francën e Spanjën, mos ja hapim ti hapim. Për turizmin me kë nuk kam biseduar. Nuk e di asnjë, nuk ka siguri, duhet bërë kështu apo ashtu. Hapja është e domosdoshme për ekonominë por është e rrezikshme. Ne duhet të jemi gati.

Lexo edhe :   “Marrëveshja e 5 qershorit nuk preket”, Rama flet për kushtet e PD (VIDEO)
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA-ja dhe BE-ja dënojnë kërcënimin fizik ndaj Vjosa Osmanit

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Prishtinë dhe shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova, kanë dënuar kërcënimin fizik ndaj kryetares...

VIDEO/ Tentoi të korruptonte policin, shoferi e pëson keq

Policia ka arrestuar ditën e sotme një 28-vjeçar, pasi po drejtonte automjetin në rrugën Teodor Keko pa vendosur rripin e sigurimit. Në momentin kur polici...

Futbolli anglez në zi, kampioni i botës ndahet nga jeta

Jack Charlton, kampion bote me Anglinë në vitin 1966, u nda nga jeta në moshën 85-vjeçare. Ish-mbrojtësi i Leeds, ishte diagnostikuar me limfoma vitin e...

Tiranë-Durrës/ Makina përplas motorin, drejtuesi i tij niset me urgjencë drejt spitalit

Një aksident është regjistruar sot në autostradën Tiranë-Durrës, ku për pasojë ka mbetur i plagosur një person. Policia sqaron se aksidenti ka ndodhur rreth orës...

Ku janë sot idhtarët opozitarë të listave të hapura

Nga Alfred Peza  Pak orë përpara nisjes së punës së tryezës së Këshillit Politik për reformën zgjedhore, Presidenti i Republikës Ilir Meta u bëri apel...