E mërkurë, 27 Janar, 2021
1 C
Tirana

Të paktën 1 në çdo 150 tiranas me koronavirus aktiv në organizmin e tyre

Nga Eduard Zaloshnja

Sipas të dhënave zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë, sot ka në Bashkinë e Tiranës 409 raste aktive të konfirmuara me COVID-19 nga ISHP-ja. Ndërkohë literatura shkencore botërore ka arritur në konsensusin se sistemet e testimit arrijnë të kapin mesatarisht 1/10 të rasteve me COVID-19.

Meqenëse Shqipëria është vendi i 128-të në botë për numrin e testeve për milion banorë (kemi kryer 8550 mijë teste për milion banorë), mund të thuhet se në Bashkinë Tiranë janë të paktën 4090 banorë me koronavirus aktiv në organizmin e tyre – që përkthehet 1 në çdo 150 tiranas.

Kjo është arsyeja pse tiranasit që kujdesen për shëndetin e tyre e të familjes duhet t’i shmangin vajtjet në dreka e darka familjare, ditëlindje, dasma, ceremoni varrimi, dhe në vende të mbyllura ku qarkullojnë shumë njerëz pa maska…

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...