E hënë, 3 Gusht, 2020
30 C
Tirana

“Të futet në zyrë me dhunë?”, flet ish-deputetja: As socialistët e ndershëm…

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

U paraqit në gjendje të rëndë tek Sanatoriumi, ndërron jetë mjeku i njohur shqiptar

Mjeku Anibal Byberi nuk ia ka dalë dot mbanë me COVID-19. Mjeku ishte i shtruar në spitalin "Shefqet Ndroqi", por për fat të keq...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

Shkencëtarja që u arratis nga Kina: Koronavirusi doli nga një laborator ushtarak

Specialistja e virologjisë në shkollën e Shëndetit Publik në Hong Kong, Li Meng-Yan, ka deklaruar se koronavirusi e ka origjinën nga një laborator që...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Të rritesh në kohë krize, biznesi që u zhvillua gjatë periudhës së pandemisë

Orientimi i burimeve drejt prodhimit të maskave i mundësoi kompanisë së prodhimit të tekstileve, SAM, jo vetëm të kompensonte rënien e porosive nga partnerët...

Policia arreston 2 shoferë, bllokon 19 leje drejtimi

Policia e Shtetit bën me dije se kanë përfunduar në pranga 2 shoferë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, ndërsa janë bllokuar 19...

Nuk u gjunjëzua si të tjerët gjatë himnit, basketbollisti i NBA shpjegon arsyen

Basketbollisti i Orlando Magic, Jonathan Isaac, u bë lojtari i parë i NBA që qëndroi në këmbë gjatë himnit amerikan që kur kampionati amerikan...

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Dhurata Çupi, ka komentuar situatën politike në vend, teksa shprehet se normaliteti nëpër bashki do kthehet vetëm nëse në Shqipëri, do ketë zgjedhje të lira e të ndershme.

E ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, Çupi foli edhe rreth situatës së tensionuar në Bashkinë e Devollit duke deklaruar se kryebashkiakët do vijojnë të qëndrojnë në detyrë derisa të zhvillohen zgjedhje të ndershme.

Kryetari i bashkisë qëndron në detyrë derisa të zhvillohen zgjedhje të ndershme. Si mund të pranojnë qytetarët e Shkodrës? Ne do presim të ngrihet Gjykata Kushtetuese. As socialistët e ndershëm nuk e pranojnë këtë proces. Si mundet një kryetar bashkie të futet në zyrë me dhunë”, tha Çupi.

Ndërsa sa i përket marrëveshjes me artistët për mbrojtjen e Teatrit Kombëtar nga shembja, ajo tha se ajo godinë është me vlera të jashtëzakonshme dhe duhet të rikonstruktohet.

Kemi bërë marrëveshje me artistët që mbrojnë godinën, është diçka krejt normale. Ne kemi qenë në mbështetje të kauzës së artistëve. Është me vlera të jashtëzakonshme dhe duhet të mbetet aty. Godina rikonstruktohet. Ne sot kemi një Tiranë vetëm me kulla e beton. Ne do jemi në krah të artistëve gjatë gjithë verës për ta mbrojtur teatrin”, u shpreh ish-deputetja

Lexo edhe :   Ndryshimi kushtetues, opozita bie nga shiu në breshër

Çupi foli edhe për kauzat e tjera të aksionit opozitar teksa shprehet se:

Deri më 31 gusht, ka vendim të PD, ku janë kryetarët e degëve, të deleguarit dhe vetë Lulzim Basha, që po bëjnë një organizim dhe strukturim të brendshëm të partisë. Në të ardhmen do ta detajojmë. Kemi kontakte të vazhdueshme me target grupe që janë në vështirësi për jetesën, me të gjithë ata që kanë nevojë për ndihmë. Ne do merremi në detaje me çdo shqetësim të qytetarëve. Do bëjmë gjithçka për progresin në vendin tonë”.

Lexo edhe :   “Përmbahuni nga kërcënimi apo përdorimi i forcës”, mesazhi i Ambasadës Amerikane ndaj politikës

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Ka njerëz që kanë turp nga infektimi, 10 të shtruar nga moshat 25-40 vjeç”, mjekja lëshon alarmin

Mjekja Silvana Bala, ka trajtuar një problematikë që është shfaqur me qytetarët në vend, të cilët kanë turp të pranojnë se janë infektuar. Për...

Akuza/ E paralajmëroi në Kuvend, Murrizi çon në SPAK ministrin Lleshaj

Deputeti Myslim Murrizi, është paraqitur në SPAK, ku ka depozituar një kallëzim për tenderin e uniformave që është kryer në Ministrinë e Brendshme. Gjatë të...

Zbardhen emrat e 5 anëtarëve që do zgjedhin deputetët e ardhshëm të PD-së

Kryesia e Partisë Demokratike ka emëruar sot 5 anëtarët e Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve, që është përgjegjës për shqyrtimin e kandidaturave të propozuara...

Stafi me koronavirus, mbyllet çerdhja në Tiranë

Koronavirusi ka mbyllur një tjetër çerdhe në Tiranë. Për shkak të infektimit me COVID-19, bëhet me dije se është mbyllur çerdhja nr. 42 në...

“Vuante nga obeziteti”/ Ministria reagon për vdekjen e mjekut: U trajtua në banesë

Ministria e Shëndetësisë ka reaguar për mjekun Anibal Byberi, i cili ndërroi jetë si pasojë e koronavirusit. Në njoftimin zyrtar thuhet se mjeku pneumolog, 53...