E mërkurë, 30 Shtator, 2020
13 C
Tirana

Të flasësh mirë bën mirë për shëndetin (mendor)

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Adoleshentët me aftësi të dobëta gjuhësore kanë simptoma depresive më të dukshme se të tjerët dhe kanë më shumë të ngjarë të zhvillojnë kushte psikike serioze në moshën e rritur.

Adoleshenca është një moment delikat në jetë: shumë çrregullime të humorit, madje edhe patologji më serioze lindin gjatë kësaj faze, dhe është thelbësore të vlerësohen të gjithë faktorët e rrezikut për shëndetin mendor.

Një nga këto është aftësia e dobët gjuhësore: kjo theksohet nga hulumtimet (botuar në PlosOne) të kryera nga universitetet e Bath (Mbretëria e Bashkuar) dhe Stellenbosch (Afrika e Jugut).

Konteksti i vështirë. Ky është një studim inovativ sepse, për herë të parë, marrëdhënia midis pasurisë së gjuhës dhe shëndetit mendor është hetuar në një vend me të ardhura të mesme të ulëta, ku qasja në programe arsimore të përshtatshme është veçanërisht e vështirë.

Studimi ekzaminoi 200 të rinj 13-vjeçar nga Khayelitsha (Cape Town), një nga aglomeratat urbane më të mëdha dhe më të varfra në Afrikën e Jugut.

Përmes një seri pyetësorësh, studiuesit vlerësuan disa faktorë, duke përfshirë aftësitë gjuhësore, kushtet sociale, ekonomike dhe psikologjike të familjes së origjinës, si dhe nivelet e vetëvlerësimit.

Strategjia. Rezultatet treguan se tek të rinjtë me aftësi të mangëta gjuhësore ose me çrregullim të zhvillimit gjuhësor (DLD), problemet e çrregullimit të hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes (ADHD) dhe simptomat depresive janë më të shpeshta, siç janë ankthi, nervozizmi, mungesa e motivimit si dhe vetëvlerësimi i ulët, përfshirë atë që lidhet me pamjen fizike.

Aftësitë më të mira gjuhësore, përkundrazi, duket se zbusin incidencën ose këmbënguljen e këtyre çrregullimeve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sherr në Kamëz, plagosen me thikë 3 të mitur

Tre 17-vjeçarë janë plagosur me thikë në Kamëz, pas një konflikti. Mësohet se konflikti ka ndodhur për motive të dobëta jashtë një marketi. Të plagosur kanë...

Gjendet i pajetë 66-vjeçari në Durrës

Një 66-vjecar është gjetur i vdekur në rrugë nga banorët e zonës Arapaj në Durrës. Viktima është shtetasi me iniciale V.Dh., banues në lagjen nr....

”Betonizuan Tiranën”, Demalia: Largimi i Ramës nevojë urgjente, Veliaj i kapur nga paratë e krimit

Qeveria ka vendosur që të kalojë në pronësi të një kompanie private 1,470 metra katror tokë të Gardës së Republikës, pranë Parkut të Liqenit...

Rama bën publike të dhënat e rëndësishme për situatën e krijuar nga pandemia

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën duke publikuar disa të dhëna të nxjerra nga thesari i shtetit, për shumat e paguara për t’iu...

Në pushtet kërkojnë të rikthehen Sali Berisha dhe Ilir Meta

Nga Alfred Peza PS do të ketë përballë në zgjedhjet e 25 prillit 2021, PD dhe LSI. Në listat e kandidatëve për deputetë që do...