E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

“Të dhunuar e me rroba të shqyera”/ Ja ekzekutuesit e Presidentit të Haitit

Autoritetet në Haiti, deklaruan se një grup prej 28 personash, mesh tyre edhe ish-ushtarakë nga Kolumbia, janë përgjegjës për ekzekutimin e Presidentit Jovenel Moise. Policia ka bërë të mundur arrestimin e 17 prej të akuzuarve, 3 janë vrarë dhe 8 të tjerë janë shpallur në kërkim.

Ndërkohë, media britanike BBC, ka shpërndarë pamjet ku tregohet se si po trajtohen 17 të arrestuarit. Në videon e publikuar, ata shihen të dhunuar, me rroba të shqyer e duke qëndruar ulur në radhë.

Krahas arrestimit, Policia ka sekuestruar arsenal armësh dhe pasaportash, që i përkisnin personave të arrestuar. Atyre u janë gjetur edhe dollarë amerikanë, libra personal të presidentit si dhe serveri i kamerës së shtëpisë ku ndodhi krimi.

Sipas raportimeve, qeveria e Kolumbisë ka konfirmuar se të paktën gjashtë nga të dyshuarit ishin ish-ushtarë të saj, ndërsa kanë premtuar se do të ndihmojnë Haitin në përpjekjet e saj për t’i shkuar deri në fund zbardhjes së kësaj ngjarjeje të rëndë.

Kush është në krye të vendit?

Atentati ka krijuar konfuzion se kush duhet të drejtojë Haitin, të paktën derisa të mbahen zgjedhjet. Rregullat në kushtetutë janë ngatërruar nga fakti se aktualisht nuk ka Asamble Kombëtare.

Ndryshimet në kushtetutë, të cilat nuk pranohen nga të gjithë, sugjerojnë që Kryeministri tani duhet të drejtojë vendin, por legjitimiteti i Claude Joseph është i diskutueshëm. Një politikan tjetër, Ariel Henry, ishte emëruar si Kryeministri i ri pak para vrasjes së Presidentit, por ende nuk ishte betuar.

Kombet e Bashkuara thonë se Joseph duhet të mbetet në krye derisa të mbahen zgjedhjet më vonë këtë vit.

Ai ka thënë se nuk do të qëndrojë në krye të shtetit. “Unë nuk jam këtu për të qëndruar shumë gjatë. Ne kemi nevojë për të mbajtur zgjedhje. Unë nuk kam një axhendë personale,” i tha ai BBC.

Haiti ka qenë prej kohësh i munduar nga paqëndrueshmëria politike dhe ekonomike, dhe së fundmi nga lufta e shtuar e bandave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...