E martë, 30 Nëntor, 2021
7.5 C
Tirana

“Të bëhet mbret Edi Rama ose…”, Mark Marku: Ka vetëm dy alternativa

Në studion e emisionit Opinion, teksa u diskutua mbi protestën e 7 të opozitës, nuk munguan paralajmërimet nga analistet, te cilët thane se e ardhmja mund të sjellë përplasje në vend.

Analisti Mark Marku tha se qytetarët kanë dy alternativa, o të bëhet mbret Edi Rama ose të ketë rezistencë.

Mark Marku: Më mirë një demokraci e dhunshme se sa një diktaturë në heshtje. Kemi një pushtet që ushtron dhunë në të gjitha format. Kjo në protesta është dhunë simbolike, ne shikojmë në Greqi për shembull anarkistët apo kur bëjnë partitë e djathta i bëjnë një mijë herë më të dhunshme protestat. Mua ajo që më shqetëson, nëse vazhdon në këtë heshtje… Ka dy alternativë, ose të ulin kokën dhe të themi që mbret i këtij vendi të jetë Edi Rama, o të rezistojmë. Se si do jetë rezistenca, nuk e di. Unë jam dhe për alternativë tjetër, që ta lësh t’i bëjë të gjitha. Të jap dorëheqjen dhe Meta, e t’ja lënë për dy vjet t’i vjedhë të gjitha.

Paralajmërimi më i ashpër erdhi nga gazetari Mentor Kikia, që sipas tij Shqipëria po shkon drejt zjarrit.

Mentor Kikia: Protesta e së dielës duhet parë si një formë e shkallëzuar. Krerët e opozitës që janë dhe administratorët kanë treguar qartë dhe shkoqur që protesta është e monitoruar, kur nuk lejojnë dhunë dhe kur lejojnë dhunë ata e kanë në dorë vetë. Këto janë mesazhe të qarta të opozitës për qeverinë. Duhet lexuar qartë mesazhi i Bashës në përmbyllje, u përmend të paktën 4 herë ik se në protestën tjetër fjalën do ta ketë sovrani. Unë mendoj që nuk ka leksione tani, le të mos e marrim me sportivitet. Shqipëria po shkon drejt zjarrit. Mos bëjmë sikur nuk po ndodh gjë, po ndodh më e keqja. Të dyja palët kanë vendosur të shkojnë në përballjen finale, se ca do prodhojë kjo finale nuk e di. / Opinion.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...