E enjte, 20 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Tavolina ari, dhoma gjumi dhe palestër, Putin me avion luksoz në Gjenevë (Foto)

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin mbërriti në Gjenevë të Zvicrës, ku po zhvillon një takim me homologun e tij amerikan, Joe Biden.

Përveç rëndësisë së bisedimeve ndërmjet dy shteteve nga më të fuqishmet në botë, ajo çka ka tërhequr vëmendjen në mediat ndërkombëtare, është avioni luksoz me të cilin u ul në aeroport kreu i Kremlinit.

Sipas gjigandit britanik The Sun, avioni ka një vlerë marramëndëse 390 milionë paund. Në brendësi të tij ndodhen një tavolinë për të zhvilluar takime e zbukuruar me ar, dhoma gjumi, një palestër, një bar edhe është i pajisur me një sistem të avancuar të komunikimit.

Dekori i brendshëm i avionit ka një stil neoklasik dhe është prodhuar nga Shoqata e Prodhimit të Avionëve “Voronezh”.

Avioni është i pajisur me një sistem të avancuar të komunikimit që i lejon asaj të veprojë si një qendër menaxhimi e aftë për të komanduar trupat gjatë luftimeve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërdoruan detyrën, procedohet penalisht kryetari i KF Erzenit dhe një anëtar

Kryetari dhe anëtari i shoqatës së KF Erzenit, Marius Shahini dhe Fundim Dollaku, janë vendosur nën hetim me akuzë për “shpërdorim detyre” dhe “kompetencash”. Policia...

Tre djem dhe një vajzë në hotel, pranga të riut që qëlloi shokun me pistoletë

Më shumë se një muaj pas ngjarjes është prangosur në Tiranë autori i plagosjes me armë zjarri në një hotel në autostradën Durrës-Tiranë. 26-vjeçari...

Avokati mashtrues, merr 11 mijë paund për vizë studimi në Angli

Rreth dy muaj më parë, “Stop” transmetoi rastin e avokatit Sokol Berberi, i cili i mori 3 mijë euro një qytetari për vizë pune...

6 marsi, testi kyç i Bashës

Nga: Eduard Zaloshnja Nga komunikimi publik i Presidentit Meta, duket pothuaj plotësisht e sigurtë se zgjedhjet e pjesshme lokale në 6 bashki do të zhvillohen...

Çmimet e reja në Kosovë, si do të llogaritet fatura e energjisë së shpenzuar

Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka publikuar një kalkulator për llogaritjen e faturave të energjisë elektrike, pas propozimit për ndryshim të tarifave. Në këtë...