E martë, 27 Korrik, 2021
35.5 C
Tirana

Me tanke dhe raketa, Putin gati për luftë. SHBA e NATO të mbledhin forcat

Ushtarët rusë janë vendosur në Mesdhe pasi Vladimir Putin shtoi numrin e forcave të tij në Siri në një përpjekje për t’u ndeshur me SHBA dhe aleatët e saj.

Fryma e marinës ruse Pytlivy dhe shkatërruesi Smetlivy të dy lundruan gjatë ngushticës së Bosforit, ndërsa u drejtuan për te baza e marinës së Putinit në Tartus.Të dyja anijet me raketa shtojnë praninë e madhe të marinës ruse në Med.

Deri në 11 anije luftarake mund të vendosen në bazën e marinës së Rusisë në bregun sirian dhe Putini ka rreth 10,000 trupa në vendin e shkatërruar nga lufta, duke ndihmuar diktatorin Bashar al-Assad.

Dhe dje, një tjetër luftanije e Rusisë kaloi nëpër Kanalin Anglez për të shkruan në Siri.

Vëzhguesit e marinës kanë thënë se Putin po përpiqet të shtrijë praninë e tij, për t’u përballur me SHBA-në dhe aleatët e saj.

Shkatërruesi i Rusisë, Smetlivy 472ft, peshon rreth 3,400 ton dhe po ngreh këmbë me raketa të udhëhequra.

Ndërtuar nga Bashkimi Sovjetik, luftanija është projektuar për të shuar avionët e armikut.

Të armatosur me topa dhe raketa të njohura si Goa nga NATO, anija gjithashtu mund të mbajë një helikopter.

Vendosja e saj vjen pasi SHBA, Britania e Madhe dhe Franca nisën 103 raketa kundër tre objektivave në Siri.

Ndërkohë anija e dytë, fregata e Putinit,  Pytlivy peshon rreth 3300 ton dhe është 405 ft e gjatë.

Dhe ndërsa dy anijet luftarake lundruan për në Siri, anija ulëse ruse e aligatorëve Nikolai Filchenkov u pa përsëri në Detin e Zi.

Tensionet midis Rusisë dhe Perëndimit mbi Sirinë janë shënuar pasi SHBA, Britania e Madhe dhe Franca sulmuan Asadin lidhur me sulmin e dyshuar të armëve kimike në Douma.

Rusia duket se po përforcon praninë e saj në kombin e shkatërruar nga lufta, me tre anije të ngarkesave ruse të mbushura me tanke .

Vëzhguesi i marinës së Bosforit, Yörük Işık, shkroi: “Rusia ngre praninë e saj në Medin lindor që të përplaset me SHBA dhe aleatët e saj”.

Ai ndau fotografitë e anijeve që lundronin ngushticën që lidh Medin me Detin e Zi dhe portet në Rusinë jugperëndimore.

Rusia dhe Siria mohojnë se ka ndodhur ndonjë sulm kimik dhe pretendojnë se sulmet nga Perëndimi ishin të paligjshme.

Asadi dhe Putini kanë sugjeruar se sulmi ishte tërësisht i falsifikuar ose i organizuar në një përpjekje për të sjellë SHBA në luftën në Siri. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I shpëtoi aksionit të policisë, arrestohet drejtuesi i ”Benzit”

Policia ka bërë të mundur arrestimin e shoferit të automjetit tip ''Benz'', i cili nuk iu bind urdhrin të efektivëve për t'u ndaluar, pasi...

Pesë të zhdukur, 16 të plagosur në shpërthimin e fabrikës kimike gjermane

Një shpërthim në një fabrikë kimike në qytetin perëndimor gjerman të Leverkusenit, të martën në mëngjes, shkaktoi një zjarr në një depozitë që përmbante...

E rëndë në Shkodër, 7-vjeçarja mbytet në lumin Buna

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mesditën e Shkodrës, ku një 7-vjeçare është futur për t'u larë në lumin Buna, por fatkeqësisht u mbyt....

Euro bie nën 122 lekë, vlera më e ulët që nga janari 2020

Kursi i këmbimit të euros me lekun vazhdon të rënien dhe të martën shënoi vlerën më të ulët që nga fillimi i vitit 2020. Sipas...

Integrimi/ Zaev ironizon BE-në: Kur të jenë gati, të na lajmërojnë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka ironizuar Bashkimin Europian, në lidhje me vendimin për të mos hapur negociatat, për shkak të vetos...