E premte, 10 Korrik, 2020
18 C
Tirana

Tamponët e pamjaftueshëm? Zv.ministrja tregon si është situata në Shqipëri

Më të lexuarat

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Presidenti i infektuar hoqi maskën në konferencë! Gazetarët, zero tolerancë ndaj tij

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro para disa ditësh konfirmoi se ishte infektuar me koronavirus. Rikujtojmë se herë pas here ai injoronte pandeminë duke thënë se...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Meta publikon fotot me Thaçin nga Gjiri i Lalzit, ja kush tjetër ishte me ta

Presidenti Ilir Meta ka publikuar foto nga takimi në Gjirin e Lalzit me homologun e tij kosovar, Hashim Thaçi. Nga fotot e publikuara nga kreu...

Po fliste me Princin Charles, punonjësit të supermarketit i bie të fikët (Video)

Mediat britanike së fundmi kanë publikuar një video, ku shfaqet një punonjës supermarketi të cilit i bie të fikët teksa bashkëbisedonte me Princin Charles. Ky...

Pamje të rralla/ Ndodh 1 në 80 mijë raste, vjen në jetë fëmija me ‘këmishë’ (FOTO)

Një foshnje në maternitetin ‘Koço Gliozheni’ në kryeqytet, ka lindur i mbështjellë me qese amniotike, që në gjuhën popullore cilësohet si 'i lindur me...

“Do ta rikthejmë Milanin në një superfuqi”, zyrtari i njohur shpalos planin që ka

Për hir të së vërtetës performanca e Milanit këto kohët e fundit nuk ka qenë shumë e kënaqshme! Të shumtë janë personat që thonë se...

Djali i saj u gjet i vetëm në varkë, zhduket aktorja e njohur amerikane

Aktorja e njohur amerikane, Naya Rivera, është shpallur e humbur pasi djali i saj i vogël u gjet i vetëm në një varkë në...

9 raste të reja janë konfirmuar me koronavirus në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit, (51 në total), ndërkohë që nuk ka një zgjerim të hartës së qyteteve të prekura. Sa i takon frikës së qytetarëve nëse ka staf për të përballuar fluksin, ose nëse janë tamponët mjaftueshëm, Zv. ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka treguar si është situata.

Ajo është shprehur se numri i tamponëve është i mjaftueshem për ata persona që janë të dyshuar, dhe jo për çdo person që ka vizituar vende të prekura nga COVID-19. Zv.ministrja e Shëndetësisë shtoi më tej se në rastin e pandemisë, përzgjidhen ata persona të cilët kanë nevojë dhe janë të dyshuar ta marrin tamponin.

“Marrja e tamponëve nuk është një dëshirë e qytetarit, siç po rezulton deri tani. Në rastin e pandemisë, përzgjidhen ata persona të cilët kanë nevojë dhe janë të dyshuar ta marrin tamponin. Ky vlerësim bëhet nga ekspertët në bazë të kritereve të përcaktuara nga ekspertë të OBSH dhe siç e bën e gjithë Europa.

Lexo edhe :   Situatë e rëndë me pandeminë, dy pacientë humbin jetën në Infektiv

Ne po përballemi me një fenomen, që çdo person që mendon se ka qenë në vendet ku ka COVID, vjen e kërkon të bëjë testin, se mendon se është i infektuar pa pasur asnjë shenjë klinike dhe asnjë të dhënë që të ketë qenë në kontakt me persona të konfirmuar me COVID.

Ndaj ju lutem qytetarë, besojini specialistëve për ata që kanë nevojë ta bëjnë këtë test. Tamponat janë krejtësisht të mjaftueshëm për ata persona që janë realisht të dyshuar”, përfundoi ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Detajet/ Gjendet një trup i pajetë brenda Portit në Durrës

Në orët e para të ditës është gjetur trupi i pajetë i një personi në Durrës, brenda rrethimit të Portit. Duke iu referuar të dhënave...

‘Çmenden’ temperaturat, parashikimi i motit për sot

Sipas MeteoAlb, masat ajrore të ngrohta mbeten prezente në vendin tonë, duke bërë që kthjellimet të jenë mbizotëruese. Ndërsa në zonat malore parashikohet të...

Po fliste me Princin Charles, punonjësit të supermarketit i bie të fikët (Video)

Mediat britanike së fundmi kanë publikuar një video, ku shfaqet një punonjës supermarketi të cilit i bie të fikët teksa bashkëbisedonte me Princin Charles. Ky...

Paqe ka kur nuk i hidhet benzinë zjarrit politik

Nga Skënder Minxhozi Ilir Meta ka bërë një konstatim të drejtë në orët e fundit. Ka vërejtur se tek ne, përkundër Maqedonisë së Veriut, ka...

A duhej të jepte dorëheqjen Thaçi pas publikimit të aktakuzës? Përgjigjet Haradinaj

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur rreth ftesës që Gjykata Speciale i ka çuar presidentit Thaçi, për t’u paraqitur në Hagë. Kujtojmë se Haradinaj...