E enjte, 3 Dhjetor, 2020
8 C
Tirana

Tallja me Pacollin

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Nga: Veton Surroi

…si tallja me veten

1.

Kam një shtytje, jo shumë të shpjegueshme, që çdo herë që në temën e shkrimit është emri i Behgjet Pacollit e çon shkrimit tim jashtë zhanrit të gazetarisë. Shtytja çon nga letërsia, aty ku ky personazh duket sikur banon, dhe duke e braktisur atë hapësirë vjen e na viziton në përditshmërinë tonë të realitetit, çfarë është apo çfarë është i dënuar të jetë.

Është aq letrar, sa e paramendoja të mbërrinte në kufirin e Kosovës-cilindo kufi, tokësor apo ajror- dhe të deklaronte në thellësinë e sinqeritetit dhe të përulësisë së tij arsyet për hyrjen në vend:

– Я депутат, я люблю Косово.

(Unë jam deputet, unë e dua Kosovën- via Google Translate).

Është aq letrar, sa autoritetet e Kosovës t’i thonë se po zbriti në Prishtinë shkon në karantinë. Është aq letrar, saqë kur e kërkon ndihmën e ambasadorit gjerman në Twitter ai i thotë se nuk e di si është puna e hyrjes në Kosovë, ngase ai dhe stafi i tij janë duke shërbyer në këtë vend pandërprerë prej vendosjes së masave të jashtëzakonshme shëndetësore në mars dhe nuk kanë dalë jashtë vendit ku shërbejnë. Është aq letrar, sa fluturon për në Tiranë dhe shkakton një mister tjerët letrar: a thua ku mund të gjendet B.Pacolli?

Dhe është aq letrar, sa të shkaktojë një prej thrillerave më simpatikë të kohës sonë, me një prekje të lehtë humori çfarë e përcjell personazhin B.Pacolli.

Lexo edhe :   Kosovë, transporti publik do të jetë falas për 1 muaj

2.

Thrilleri:

B.Pacolli mbërrin në Tiranë. Duhet të shkojë në Prishtinë, dhe këtë e kupton ministri në detyrë i Punëve të Jashtme i Shqipërisë, Gent Cakaj. Që të dy e kuptojnë se pas dy muajsh të zhdukjes nga publiku diçka e madhe i detyron të kthehen prapa. E kuptojnë që të dytë se kanë qëndruar në ngrohtësinë e fshehtësisë për këta dy muaj, por duhet të dalin, qoftë përkohësisht, për një kauzë të madhe. Kauza është votimi për një qeveri të re, kështu u është thënë nga shefat a shefi i tyre në Prishtinë. Prania fizike e Pacollit është e domosdoshme për të siguruar shumicën.

Lexo edhe :   Kosovë, transporti publik do të jetë falas për 1 muaj

Dilemën a do të niset me helikopter apo jo për në kufi të Kosovës e zgjidh Hashim Thaçi. Thotë se do të shkojë deri në Rreps për qejf dhe se do të kthehet nga tuneli i Kalimashit me qejf e me Pacollin në ulësen e prapme. /Koha Ditore

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ PSG hakmerret ndaj Junajtid, zbaviten Juventus dhe Barcelona

Kanë përfunduar 6 sfidat e parafundit të Ligës së Kampionëve, të zhvilluara mbrëmjen e sotme, ku u regjistruan në total plot 19 gola. PSG ka...

Koronavirusi/ Gjermania do t’i zgjasë masat parandaluese deri në 10 janar

Qeveria në Gjermani ka marrë vendim që bllokimi të zgjasë deri në 10 janar. Sipas mediave të huaja, kancelarja Angela Merkel bëri të ditur vendimin...

‘E shoh veten në Kuvend’/ Pano Soko: S’dua të jem në pushtet, por në opozitë

Kandidati i “Nismës Thurje” Pano Soko ka deklaruar se nuk e kërkon pushtetin, por do që të jetë në opozitë. Në një intervistë për Report...

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të...

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi

Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të gjithë botën gjatë...