E premte, 21 Janar, 2022
5.5 C
Tirana

Takimi mes Erdogan dhe Putin, arrihet “marrëveshja historike” mbi Sirinë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar një takim ditën e djeshme me homologun rus, Vladimir Putin, pas të cilit u shpreh se është arritur një ‘marrëveshje historike’ mbi Sirinë.

Anadolu Agency raporton se Ankaraja dhe Moska kanë arritur një marrëveshje për të garantuar integritetin territorial dhe unitetin politik të Sirisë, si dhe për luftën kundër terrorizmit në këtë vend.

Në marrëveshje thuhet se, duke filluar nga ora 12 e mesditës së nesërme, 23 tetor, policia ushtarake ruse dhe rojet kufitare siriane do të hyjnë në anën siriane të kufirit turko-sirian, jashtë zonës së operacionit “Burimi i Paqes”, me qëllim për të lehtësuar nxjerrjen e elementëve të YPG/PKK-së dhe armëve të tyre 30 kilometra larg kufirit të Turqisë në veri të Sirisë.

Po ashtu sipas mediave turke, marrëveshja duhet të finalizohet brenda 150 orëve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosovë/Masat që pritet të hyjnë në fuqi nesër

Nga nesër do të hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid në Kosovë. Këto masa përfshijnë kufizimin e lëvizjes nga ora 22:00 deri në...

Zgjedhjet e 6 Marsit, beteja për bazën në PD

Nga: Artur Ajazi Deri tani, ka zero shanse, që mes Sali Berishës dhe Lulzim Bashës, të ketë një normalizim marrëdhëniesh të përkohshme për zgjedhjet e...

Ndërron jetë njeriu më i vjetër në SHBA, vdes në moshën 115-vjeçare

Thelma Sutcliffe, e cila ishte personi më i vjetër në SHBA, vdiq të hënën në moshën 115-vjeçare. "Ajo ndërroi jetë në mënyrë paqësore në...

Kur do të eliminohet Berisha?

Nga: Spartak Ngjela  Gjendja në Shqipëri është nën këtë pyetje: Kur do të eliminohet Berisha? Por, kjo pyetje tani është e lidhur me historinë tonë. Dhe historia...

Studimi për Sputnik V: Nivele të larta të antitrupave krahasuar me Pfizer!

Një studim paraprak laboratorik ka treguar se nivelet e antitrupave neutralizues të Omicron te njerëzit e vaksinuar me vaksinën ruse Sputnik V, nuk ranë...