E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Tajvan: Shkeli karantinën për vetëm 8 sekonda, gjobitet me 3500 dollarë

Autoritetet e Tajvanit, kanë gjobitur me 3,500 dollarë një perosn që theu rregullat e karantinës për vetëm tetë sekonda.

Ai është një punëtor migrant nga Filipinet, dhe ishte në karantinë në një hotel në Kaohsiung City, kur ai doli për pak kohë nga dhoma e tij në korridor, i tha Departamenti i Shëndetësisë së qytetit Agjencisë Qendrore të Lajmeve të Tajvanit.

Ai u kap në kamera nga stafi i hotelit, i cili kontaktoi Departamentin e Shëndetësisë. Departamenti e gjobiti atë 100,000 dollarë Tajvanezë ose rreth 3,500 dollarë amerikanë.

Sipas rregullave të karantinës së Tajvanit njerëzit nuk lejohen të largohen nga dhomat e tyre, pa marrë parasysh për sa kohë.

Ishulli me 23 milion persona ka regjistruar vetëm 716 raste koronavirusi dhe shtatë vdekje, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...