E diel, 20 Shtator, 2020
19 C
Tirana

“Tajlanda shqiptare” mes alpeve/ Nuk quhet “Shalë”, ja cili është emri i vërtetë

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vetvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, neurologu nga Amerika u bën thirrje mjekëve shqiptarë

Gentian Toshkezi, neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, foli lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Ai u ndal te rastet e...

Greqi: Cikloni ‘Ianos’ shkakton viktimën e parë

Greqia po përjeton një tmerr të vërtetë teksa është goditur nga cikloni 'Ianos', i cili ka shkaktuar edhe viktimën e parë. Sipas mediave greke, bëhet...

Vitet e fundit, çdo grupmoshë viziton destinacionin më “in” të momentit në Shqipëri të quajtur “Shalë”. Por ndryshe nga ç’jemi mësuar me këtë emër, historia dëshmon të dhëna të tjera. Në “Pushime on top”, një prej banorëve të zonës ka treguar se kishte pasur edhe hatërmbetje lidhur me emrin që i kishin vendosur zonës, duke treguar edhe emërtimin e saj të vërtetë.

Sipas tij, “Shala” quhet në të vërtetë “Blini i Gurit të Lekës”, pasi në zonë besohej që ka jetuar Lekë Dukagjini. Grykëderdhja e lumit të Shalës në liqenin e Komanit, është kthyer në vitet e fundit në një nga destinacionet më tërheqëse lumore të alpeve shqiptare. Izoluar nga majat e larta, rrjedha e vrullshme e ujit të kaltër të “Shalës”, i ofron aventurierëve një panoramë nga ato që ngjajnë me Tajlandën e largët. Banori i zonës tha se ai vend është i rrethuar me pemën e blinit, dhe prandaj ka marrë edhe emrin “Blini i Gurit të Lekës”.

“Ai vend nuk ka nevojë të quhet fare Tajlandë. Ai vend është i rrethuar me pemën e blinit dhe prandaj ka marrë edhe emrin “Blini i Gurit të Lekës”. Guri i Lekës është një fshat rreth një orë larg, dhe mendohet se ka jetuar Lekë Dukagjini, princi ynë. Por agjensitë turistike kanë të mira dhe të meta. Edhe për lumin e Shalës, që i vendosën atë emër ndoshta shumëkujt i ka mbetur qejfi. Ka pasur ditë që kanë shkuar edhe 1500 turistë në ditë. Duhet t’i dërgojmë turistët me prenotim”, u shpreh banori i zonës.

Lexo edhe :   Varhelyi: Shqipëria po bën përpjekje për në BE, nuk ishte e lehtë fillimi i negociatave

Lugina e Shalës, një zonë e virgjër lumore e cila vitet e fundit është futur në guidat e agjensive turistike, po tërheq një vëmendje të jashtëzakonshme, për shkak të natyrës së paprekur dhe mundësive të shumta që ofron. Aventurierët mund të shijojnë eksplorimin e zonës me varkë, ngjitjen në majat përreth me pamje spektakolare, si dhe zhytjen në ujin e freskët të lumit të Shalës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qyteti i origjinës së pandemisë rihap diskot pa kufizime

Wuhan, qyteti i njohur ndryshe si origjina e pandemisë së koronavirusit, ka vendosur të hapë diskotekat pa kufizime. Sipas mediave të huaja, qyteti me 11...

Kush ishte Ruth Bader Ginsburg, gjyqtarja amerikane që humbi jetën nga kanceri

Anëtarja e Gjykatës së Lartë së Shteteve të Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg u nda nga jeta dje në banesën e saj në Uashington, në...

Cikloni i rrezikshëm mbërrin edhe në ishullin e Kretës

Cikloni “Ianos” ka mbërritur edhe në ishullin e Kretës tashmë. Sipas mediave greke, stuhia ka prekur më së shumti anën perëndimore të ishullit. Shumë zona...

Mali i Zi/ Abazoviç drejt Ministrisë së Jashtme

Zdravko Krivokapiç do të jetë në krye të qeverisë së re të Malit të Zi. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja, “Novosti”, e cila ka...

SHBA/ Të shtëna në Rochester, dy viktima e 14 të plagosur

Dy persona kanë mbetur të vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur, si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri në Rochester, SHBA. Lagjja...