E shtunë, 31 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Tahiri propozon ndryshime në Kodin Penal për trafikantët e drogës, mesazh për Kuvendin

 Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri i ka dorëzuar sot një projektligj Kuvendit të Shqipërisë për dhunën ndaj kafshëve, por edhe në tërësi si dhe për ndryshimin e Kodit Penal në lidhje me dënimet për trafikantet e drogës.

‘I dorëzova sot Kuvendit një projektligj për të ndaluar fenomenet e dhunës që kanë të bëjnë vetëm me kafshët por edhe me dhunën në tërësi. Ai që dhunon një kafshë sot dhunon patjetër një familje. I kam rikujtuar Parlamentit ndryshimet ne Kodin Penal për kultivimin e trafikimin e drogës, të pashembullt është vetëm Shqipëria vendi ku lejohet të dënohet njëlloj ai që kapet me 1 gram dhe ai që kapet duke trafikuar tonelata hashash, si ai që kultivon 10 rrënjë hashash si ai tjetri që kultivon hektarë të tëra.

Kjo ka shërbyer si një mënyrë për të pasur më shumë padrejtësi dhe korrupsion ne gjykata, duke lëshuar nga duart ata që kanë mundësi të korruptojnë gjykatën. Parlamenti të dalë nga heshtja pas më shumë se sa 1 vit dhe t’i marrin në shqyrtim pa pritur më shumë kohë. S’na falet si shoqëri të ketë një drejtësi ndryshe për ata që s’kanë mundësi dhe ndryshe për ata që arrijnë ta korruptojnë”, tha Tahiri.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH: Covid-19 duhet të ndalet para se të dalin variante më vdekjeprurëse

Varianti Delta i COVID-19 është një paralajmërim për botën për të shtypur virusin shpejt para se të pësojë mutacione sërish për t'u shndërruar në...

Lukashenko, i gatshëm të ftojë trupat ruse në rast nevoje

Presidenti autoritar i Bjellorusisë tha të premten se është i gatshëm të ftojë trupat ruse në vend nëse do të ishte e nevojshme për...

Ekspertja britanike: Koronavirusi nuk doli nga laboratori në Wuhan

Profesoresha e Biologjisë në Universitetit të Anglisë Lindore në Britani, Diana Bell, beson se virusi i zbuluar së fundmi ka qenë present te lakuriqët...

Përhapja e variantit Delta, Australia nxjerr ushtrinë në rrugë

Australia ka vendosur të nxjerrë ushtrinë për të zbatuar masat kufizuese që janë vendosur për shkak të përhapjes së variantit Delta të Covid-19. Ushtria do...

Pse anti-amerikanizmi Berishës, ka infektuar gjysmën e popullit shqiptar?

Nga Artan Fuga UUUUUU - sa vapë më tha! Cfarë ke, pse ankohesh, a ke votuar? - e pyeta, për ta ngacmuar. Uuuuuu, na ler rehat, në...