Kryesore

“Tahiri”, Ambasada e SHBA: Dënimi është shkurajues!


               Publikuar në : 14:58 - 20/09/19 M. S

Ambasada Amerikane ka përcjellë reagimin e parë në lidhje me çështjen ndaj Tahirit. Në njoftimin e postuar në faqen zyrtare citohet se vendimi ndaj tij, demonstron pavarësinë në rritje të gjyqësorit, dhe fillimin e fundit të pandëshkueshmërisë për personat me lidhje të forta.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara shkruan më tej se dënimi kundër Tahirit është i pamjaftueshëm.

“Vendimi i djeshëm kundër ish Ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri demonstron pavarësinë në rritje të gjyqësorit dhe fillimin e fundit të pandëshkueshmërisë për personat me lidhje të forta. Ndërkohë që dënimi i zotit Tahiri për akuzën e shpërdorimit të detyrës sinjalizon një hap të rëndësishëm përpara, dënimi është shkurajues, duke pasur parasysh se sa të rënda ishin akuzat. Ata që shpërdorojnë besimin publik dhe shkelin ligjin duhet të përballen me pasoja domethënëse. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbeten partnerë të Shqipërisë, në mbështetje të përparimit të mëtejshëm të reformës në drejtësi, transparencës dhe qeverisjes së mirë’.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT