E mërkurë, 19 Janar, 2022
1.5 C
Tirana

Etiketa

Zigmunt Bauman

Cili është sekreti i lumturisë sipas teoricienit të shoqërisë fluide

Reflektimet e Zigmunt Bauman, janë ende sot më të rëndësishme se kurrë më parë. Çdo njeri që ka jetuar, ka qenë i fiksuar pas...

Zigmunt Bauman: Dashuria fluide, dhe frika e sotme nga lidhjet romantike

Nga: Alice Turiani “Libreriamo.it” Zigmunt Bauman ishte një nga sociologët më të mëdhenj të kohës sonë. Me teoritë e tij, ai ishte në gjendje të...

Të fundit

“Përplasja me Rusinë”, Blinken mbërrin në Ukrainë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, mbërriti në Ukrainë të mërkurën mes frikës në rritje se një pushtim rus ndaj Ukrainës mund të jetë...

Te Gjergji në Lezhë ishte ambasadori austriak…

Nga: Frano Kulli Dje, në përkujtimin e 554- vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ishte edhe ambasadori i Republikës së Austrisë, Dr....

Greqia paralajmëron zgjatje të masave kufizuese

Masat kufizuese në Greqi, për shkak të përhapjes së COVID do të zgjaten edhe një javë, pra deri në fund të muajit janar. Kjo...

Elbasan/Dërgohet me urgjencë në spital, ndërron jetë 3-vjeçari

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Elbasan, ku një 3-vjeçar me inicialet A. I., ka humbur jetën pas disa orësh në gjendje të...

PD-ja i bashkohet protestës së banorëve të “5 Majit”

Deputetët e PD-së i janë bashkuar protestës së banorëve tek “5 Maji”. Në mbështetje të banorëve, kanë shkuar deputeti Klevis Balliu, i cili ka...