E diel, 9 Maj, 2021
26 C
Tirana

Etiketa

zbulim

Arkeologët zbulojnë arenën romake në Turqi, e ngjashme me koloseun e Romës

Arkeologët kanë zbuluar një arenë romake në Turqi që ishte e ngjashme me Koloseun e Romës dhe mendohet se aty janë organizuar luftime të...

Zbulimi i SHBA: Rusia u përpoq të ndikonte zgjedhjet amerikane

Zyrtarët amerikanë të zbulimit thanë të martën se qeveria ruse u përpoq të ndikonte në fushatën presidenciale të 2020-s në SHBA me "aludime mashtruese...

Çfarë arome kishte Evropa e viteve 1500? Ja si po e zbulojnë ekspertët

Aromat e ëmbla, erërat e këqija por edhe erëra të ndryshme të tjera, përshkonin qytetet dhe fshatra në Evropën antike. Një ekip studiuesish po...

Shtëpia e Bardhë: Zbulim i rëndësishëm për trajtimin e pandemisë

Shtëpia e Bardhë tha se Presidenti Donald Trump do të njoftojë të dielën në mbrëmje një "zbulim tejet të rëndësishëm që lidhet me një...

Zbulim arkeologjik në Belsh, gjenden rrënojat e një objekti të stilit romak

Belshit turistik pritet t’i shtohet një tjetër atraksion. Bëhet fjalë për një zbulim arkeologjik në njësinë administrative të Rrasës, ku në tokën e një prej...

Zbulimi i rrallë, dokumentet origjinale për shpalljen e pavarësisë

Eros Hoxha, një koleksionit shqiptar ka treguar për herë të parë në emisionin "Opinion" disa dokumente historike për shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë. Bëhet...

NASA zbulon 219 planetë të rinj, 10 nga të cilët, sa toka

  NASA njoftoi zbulimin e 219 planetëve të tjerë të mundshëm jashtë sistemit tonë diellor, 10 prej të cilëve me përmasat e Tokës në distancën...

Ja skenari serb për destabilizimin e Maqedonisë; Si do goditej faktori shqiptar, (dokumentet)

Deputeti i LSDM, Muhamed Zekiri ka publikuar dokumente ekskluzive të DSK, (Drejtorisë së Zbulimit dhe Kundërzbulimit) ku dëgjohet biseda e regjistruar midis agjentit dhe...

Të fundit

Tiranë / 3 aksidente brenda orës, për fat të mirë pa pasoja të rënda

Tiranë/Informacione paraprake Më datë 09.05.2021, rreth orës 14:10, në rrugën “Gjin Bue Shpata” mjeti me drejtues I. S., ka përplasur biçiklistin shtetasin V. Sh., 65...

Merkel dhe Spahn: Shans për pushimet e verës edhe për të pavaksinuarit

Kancelarja Angela Merkel dhe ministri i Shëndetësisë Jens Spahn janë të një mendimi, se pushimet e verës në Europë së shpejti do të jenë...

Ankimimet në KQZ / PD dhe LSI kërkojnë përsëritje zgjedhjesh. Ja qarqet

Përfaqësues ligjorë të Partisë Demokratike kanë ankimuar në KQZ sot ankesat e tyre lidhur me zgjedhjet e 25 prillit. Dosje voluminoze për një numër...

Portieri / Le Havre e refuzoi vetëm pas një viti, ai luan finalen e Championsit

E tija është një histori e pabesueshme, plot dështime, sakrifica ... arritje Në moshën 14 vjeçare, Le Havre e refuzoi vetëm pas një viti: kështu...

Vdekja e tri familjarëve nga Gjilani, ja çfarë deklarojnë “Manza” dhe QSUT

Drejtori i  Spitalit të Manzës, Dr Anesti Konduri, në një reagim për mediat lidhur me vdekjen e tre anëtarëve të familjes Haliti nga Gjilani...