E martë, 24 Nëntor, 2020
18 C
Tirana

Etiketa

Xhon Kenedi

Kur u ekzekutua Xhon Kenedi, vrasja e presidentit nuk ishte një krim federal

Kanë kaluar 57 vite që kur presidenti amerikan Xhon Kenedi u vra në Dallas më 22 nëntor 1963. Autori ishte Li Harvi Osvald, që...

Nga Jul Çezari tek Benazir Buto/Dhjetë atentatet më me ndikim në histori

Që kur mbreti moabit, Eglon, u vra me thikë në fronin e tij në vitin 1200 Para Erës Sonë, udhëheqësit politikë janë vrarë për...

Osvald ishte informator i CIA-s dhe FBI-së, pse duhej të vriste Xhon Kenedin?

Amerikani Li Harvi Osvald, ka hyrë në histori si vrasësi i presidentit amerikan Xhon Kenedi. Ose të paktën ky është varianti zyrtar që dhanë...

Video/Kush e vrau Xhon Kenedin: CIA, KGB apo mafia?

56 vjet më parë gjeti vdekjen në një atentat presidenti i SHBA-së, Xhon Kenedi. Ai ishte duke vizituar qytetin e Dallasit në Teksas, kur...

Nga Kristofor Kolombi tek Xhon Kenedi, ja përdoruesit e famshëm të hashashit

Kristofor Kolombi - Kur Kolombi u nis për në Botën e Re, mori me vete farat e kanabisit. Ai e kultivoi dhe e konsumoi...

Të fundit

Tiranë/ Shpërthen bombola e gazit, plagosen burrë e grua

Një bombol gazi ka shpërthyer në ambientet e jashtme të një banese, në rrugën “Shefqet Kuka” në Tiranë. Si pasojë e shpërthimit, kanë mbetur të...

Barça-Real, ja pse ka një rivalitetit kaq të fortë mes 2 ekipeve legjendare

Rivaliteti i egër midis Barcelonës dhe Realit të Madridit në futbollin spanjoll, i ka rrënjët tek politika. Gjatë Luftës Civile, ekipi nga Katalonja, ishte...

Ish-konkurrentja e Love Story: Qava për momentet e padrejta, prisni surpriza

Djali i “Love Story”, Samiri, mbrëmjen e djeshme u detyrua të eliminonte dy vajza që konkurronin për të fituar zemrën e tij. Mes të...

Prej 8 ditësh i infektuar, deputeti i PS tregon si është gjendja shëndetësore

Deputeti i PS Ervin Bushati, është infektuar me COVID 19. Ai njofton se është në ditën e tetë, dhe se pas trajtimit ndjehet në...

Çfarë kërkimi shkencor mund të bëjmë në Shqipëri?

Nga: Mentor Kikia Gjatë një diskutimi mes kolegësh, duke folur për cilësinë e arsimit, u hap debati për nevojën për rifillimin e kërkimit shkencor. -Po çfarë...