E shtunë, 26 Shtator, 2020
19 C
Tirana

Etiketa

xhami

“Do sulmohej Aya Sofya”, mediat turke flasin për një atentat të planifikuar nga terroristët

Mediat turke shkruajnë se policia ka bërë të mundur ndalimin e një sulmi terrorist së fundmi, mbi Xhaminë e Madhe të “Aya Sofya”. Mahmut Özden,...

Erdogan e shndërron në xhami edhe një tjetër kishë të Stambollit

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka dhënë sot urdhrin që edhe një kishë e vjetër ortodokse të shndërrohet në xhami. Vendimi për transformimin e Muzeut...

Erdogan udhëheq lutjen e parë islamike, pas kthimit të ‘Ayasofyas’ në xhami

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka qenë sot i pranishëm në lutjen e parë në “Ayasofya”, pas rikthimit të saj në një xhami. Duke mbajtur...

Rritja e frikshme e të infektuarve, KMSH jep njoftimin e rëndësishëm

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka bërë një njoftim të rëndësishëm, drejtuar gjithë myftijve, me rastin e shtimit të numrit të infektimeve dhe viktimave. KMSH...

Vendimi për ta kthyer ‘Aya Sofya’ në një xhami, reagon Erdogan

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi se Aya Sofya do të hapet më 24 korrik për faljen e namazit të xhumasë. Në një fjalim drejtuar...

Mbahej si muze prej 80 vitesh, gjykata merr vendimin e papritur për “Aya Sofia” në Stamboll

Gjykata vendosi sot që ta kthejë ndërtesën e “Aya Sofias” në Stamboll në një xhami. Ndërtesa kishte më shumë se 80 vite që mbahej si...

Sulm me eksploziv në xhaminë në Afganistan, humbin jetën besimtari dhe imami

Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në Kabul të Afganistanit, teksa brenda në një xhami ka shpërthyer një eksploziv. Sipas mediave të...

Irani rihap të gjitha xhamitë përkohësisht

Të gjitha xhamitë në Iran, të mbyllura për shkak të pandemisë së koronavirusit, do të rihapen përkohësisht, nisur nga sot. Drejtori i Organizatës për Zhvillimin...

Po lutej në xhami, autori qëllon me thikë nga mbrapa besimtarin

Një incident i rëndë është regjistruar sot në Londër, teksa një person ka tentuar të vrasë me thikë një burrë brenda një xhamie. Ngjarja u...

FOTO/ E rrallë në Turqi, zhvendoset xhamia historike 609-vjeçare

Një xhami historike në Turqi është zhvendosur nga vendi i saj i mëparshëm pasi rrezikohej nga një projekt i digës Ilsu. Sipas mediave vendase, Xhamia...

Të fundit

Pas Kukësit dhe Dibrës, votohet në qarkun e Gjirokastrës. Zbardhen emrat e kandidatëve të PD

Demokratët e Qarkut të Gjirokastrës do të votojnë të dielën për kandidatët e propozuar nga anëtarësia, të cilët kanë kaluar filtrin paraprak të verifikimit...

Balla: 83 mijë të punësuar më shumë në biznesin e vogël se në vitin 2013

Deputeti i PS Taulant Balla thotë se ekonomia e vendit ka shënuar rritje. Duke iu referuar dokumenteve në regjistrat e llogarive të shtetit, Balla shorehet...

Vajza e Sabianit pozon topless, e fotografon i ati

Vajza e këngëtarit të njohur Sabiani, Keisi Medini, ka publikuar së fundmi disa foto e shtrirë në krevat dhe duke pozuar topless. E menjëherë pas...

Qytetarja nga Lezha: Pallati i pabanueshëm, se dimë çfarë do ndodhë me ne

Tërmeti i 26 nëntorit la me mijëra objekte të pabanueshme në qytetin e Lezhës. Një ndër to ishte dhe banesa e qytetares Drane Fane....

Durrës: Kreu marrëdhënie seksuale me të miturën, arrestohet 39-vjeçari

Një 39-vjeçar është arrestuar në kushtet e flagrancës nga policia e Durrësit. Shtetasi L.K, kreu marrëdhënie seksuale me një 14-vjeçare E mitura është vajza e bashkëshortes...