E diel, 9 Maj, 2021
26 C
Tirana

Etiketa

Winston Churchill

Fitoi luftën, humbi zgjedhjet:britanikët ndëshkuan Çërçillin në zgjedhjet 1945

Nga Klaus W.Larres “The Conversation” Fundi i Luftës së Dytë Botërore në Evropë dhe disfata e Adolf Hitlerit dhe Gjermanisë Naziste në fillim të majit...

Mesazhi i ‘koduar’ i Metës pas mbledhjes së Këshillit Politik

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka përcjellë një mesazh "të koduar", përmes librit të Boris Johnson, i cili ka cituar fjalët e kryeministrit britanik....

Gevork Vartanian, agjenti sovjetik që i shpëtoi jetën Churchill, Roosevelt dhe Stalinit

Adolf Hitleri mund edhe ta kishte fituar Luftën e Dytë Botërore, duke vënë nën kontroll gati të gjithë botën, po të mos ishte për...

Opozita nuk e njeh 30 qershorin, Rama flet për “problemet pas fitores”

Ndërsa opozita i konsideron zgjedhjet vendore të 30 qershorit nul dhe false, kryeministri Rama ka reaguar duke folur për problemet që hasen pas fitores,...

Winston Churchill u përpoq të mbulonte “lidhjen” e familjes mbretërore me nazizmin

Kryeministri britanik i kohës së luftës, Winston Churchill, u përpoq të bllokonte publikimin e dokumenteve që tregonin se Duka i Windsor ishte simpatizues nazistëve...

Të fundit

Kosovë / Shënohen 97 raste të reja me COV*D-19, rritet numri i viktimave

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Armando Sadiku shënon dy gola në Bolivi

Mungesa e golit në kampionatin e Bolivisë, ku është transferuar gjatë merkatos së janarit, kishte filluar t’i shndërrohej në një makth Armando Sadikut Por më...

Tiranë / 3 aksidente brenda orës, për fat të mirë pa pasoja të rënda

Tiranë/Informacione paraprake Më datë 09.05.2021, rreth orës 14:10, në rrugën “Gjin Bue Shpata” mjeti me drejtues I. S., ka përplasur biçiklistin shtetasin V. Sh., 65...

Merkel dhe Spahn: Shans për pushimet e verës edhe për të pavaksinuarit

Kancelarja Angela Merkel dhe ministri i Shëndetësisë Jens Spahn janë të një mendimi, se pushimet e verës në Europë së shpejti do të jenë...

Ankimimet në KQZ / PD dhe LSI kërkojnë përsëritje zgjedhjesh. Ja qarqet

Përfaqësues ligjorë të Partisë Demokratike kanë ankimuar në KQZ sot ankesat e tyre lidhur me zgjedhjet e 25 prillit. Dosje voluminoze për një numër...