E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Etiketa

shqiptaret

RAPORTI: 3 veprat penale për të cilat dënohen më shpesh shqiptarët

Instituti i Statistikave ka publikuar sot raportin “Statistikat e Krimeve”, për tremujorin e dytë të vitit 2017. Sipas këtyre të dhënave, rezulton se për tre...

Shqiptarët e Malit të Zi po braktisin tokat, emigrojnë për një jetë më të mirë

Shqiptarët e Malit të Zi po largohen çdo ditë e më shumë për shkak të papunësisë dhe gjendjes të vështirë ekonomike. Kështu, emigrimi i shqiptarëve...

Gruevski: Shqiptarët do ta mësojnë se kush është Zaevi, maqedonasit e dinë

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski ka thënë se Shqiptarët do ta mësojnë se kush është Zaevi, maqedonasit e dinë, dhe jo rastësisht pas sulmeve...

Bizneset e emigrantëve në Itali, ja 9 qytetet italiane ku kryesojnë shqiptarët

Një në dhjetë biznese në Itali drejtohet nga të huajt. Të paktën kështu rezulton sipas një studimi të bërë nga “Il Sole 24ore”. Shumica e...

Kastriot Dervishi: Eksodi i 2 korrikut 1990, qytetet dhe arsimimi i të larguarve

Ish-drejtori i Arkivit në Ministrinë e Brendshme, historiani Kastriot Dervishi ka publikuar në rrjetin social të dhëna mbi eksodin e 2 korrikut 1990. Dervishi...

Shqiptarët e famshëm në gazetat amerikane të 1920; Djaloshi pa shkollë me 5 gjuhë dhe burri që cilësohej “gjuha më e mençur”

Në vitet ’20 në Shqipëri do të vinte një mision amerikan që do të angazhohej për të kapërcyer pasojat e Luftës së Parë Botërore....

Shqiptarët votuan dhe fituesi është…BE-ja

Andi Dobrushi, “Politico.eu”/Brukseli mund të dëshirojë të pushojë disi nga bisedimet Brexit të kësaj jave, për të mirëpritur miratimin që shqiptarët i bënë të...

Shqiptarët konsumojnë më shumë ullirin, se sa vajin e tij

Shqipëria është një vend me potenciale të mëdha për kultivimin e ullirit, për vetë kushtet klimatiko – tokësore shumë të përshtatshme. Pavarësisht rritjes së...

Maqedonia, me shqiptarë që flasin shqip, por mendojnë maqedonisht!

Kim Mehmeti/Pas votimit të qeverisë së re të drejtuar nga LSDM-ja, Maqedonia u shkëput nga gjysma maqedonase e regjimit të deridjeshëm antishqiptare DPMNE-BDI. Por,...

Maqedonia me qeveri të re; Zaev zgjidhet kryeministër. Rritet përfaqësimi i shqiptarëve

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë me 62 vota pro dhe 44 kundër dhe 5 abstenim votoi Qeverinë e re me kryeministër Zoran Zaev. Pro...

Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...