E martë, 14 Korrik, 2020
27 C
Tirana

Etiketa

shkencëtarët

Koronavirusi/ Vaksina mund të jetë gati në 2021-in, ja çfarë nevojitet

Kemi shpresë që një vaksinë të jetë gati në vitin 2021. Dhe kjo është diçka e kuptueshme, pasi shkencëtarët nisën të punojnë për një...

Studiuesit trondisin me zbulimin/ Pa vaksina karantina do zgjasë deri në 2022, do rikthehet në 2024

Vaksina është alternativa e vetme, për të shpëtuar botën nga koronavirusi. Një studim i fundit i Universitetit të Harvardit, ka dalë në përfundimin se...

Si t’i dalloni simptomat e koronavirusit/ Shokojnë kërkuesit, ja ç’ndodh me lëkurën tonë

Kërkuesit që po merren aktualisht me studimin ndaj koronavirusit, kanë gjetur një simptomë të re. Përpos etheve, temperaturës së lartë e kollës së vazhdueshme,...

A jemi të mbrojtur nëse infektohemi një herë? Çfarë thonë ekspertët

Vaksina është shpëtimtari i vetëm. I gjithë globi pret me padurim që të dalë, e ndërsa informatat në këtë drejtim janë të ndryshme. Pyetja...

Shkencëtarja australiane na shuan shpresat: Vaksina mund të mos dalë kurrë

Lajme aspak shpresëdhënëse vijnë nga një shkencëtare australiane, e cila shprehet se vaksina mund të mos gjendet kurrë. Jane Halton thotë se nuk duhet të...

Kërkimet për pandeminë/ Shkencëtarët kryejnë eksperimente mbi lakuriqët e natës

Shkencëtarët në Wuhan po kryejnë disa eksperimente mbi lakuriqët e natës, ku u pretendua fillimisht se përhapën koronavirusin. Një laborator me qëndër në Wuhan,...

Pandemia/ Kur do të mbarojë kjo situatë? Si funksionon testimi

Një ekspert i OBSH-së jep shpjegime: Bruce Aylward, këshilltari i lartë i drejtorit të përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), flet për testimin...

Pse disa vende preken me shumë nga COVID-19? Kërkuesit bëjnë zbulimin e madh

E dini arsyen pse në disa vende vdesin më shumë njerëz nga koronavirusi? Studiuesit belgë e kanë gjetur një shpjegim. Ndonëse e gjithë bota...

Ky aplikacion na vëzhgon kudo ne shkojmë

E kishit menduar ndonjëherë që Google di vendodhjen tonë?! E gjithë agjenda jonë është e regjistruar nga Google, kudo ne ndodhemi. Në periudhën e...

Kompjuterët ‘inteligjentë’ për shpikjen e vaksinës. Ja çfarë po bëjnë shkencëtarët

Shkencëtarët po bëjnë ç'është e mundur që të gjejnë vaksinën, që mund t’i shërojë njerëzit sa më shpejt. Për të ndihmuar në këtë kërkim,...

Të fundit

Pandemia/ Austria pezullon fluturimet me Kosovën

Austria ka pezulluar fluturimet me Kosovën deri më 31 korrik, për shkak të infektimeve masive me COVID-19. Ambasada e Kosovës në Vjenë njofton se...

Policia “shtrëngon” rripin, nis monitorimin me 32 dronë nga toka e ajri (VIDEO)

Për të parandaluar kultivimin e kanabisit, Policia e Shtetit njofton se ka intesifikuar kontrollet e territorit nga toka dhe ajri. Plot 123 grupe kontrolli...

U konfirmua pozitiv javën e kaluar, si shfaqet gjendja shëndetësore e Isa Mustafës

Zyrtarja e marrëdhënieve me publikun në LDK, Gentiana Azemi, shprehet se gjendja e Isa Mustafës është shumë e mirë. “Gjendja e kryetarit Mustafa është shumë...

I shiti SHBA-së informacione për programin e raketave, ekzekutohet spiuni iranian

Një shtetas iranian është ekzekutuar, me akuzën se ishte spiun i CIA-s. Lajmin në fjalë e ka përcjellë zëdhënësi i Ministrisë së Drejtësisë në...

Shqipëria dhe Kosova duhet të jenë një shtet

Nga Spartak Ngjela Duhet të bëhemi të ndërgjegjshëm për një gjë: Shqipëria dhe Kosova duhet të jenë një shtet. Vetëm ky bashkim i nxjerr shqipëtarët...