E martë, 26 Tetor, 2021
4.5 C
Tirana

Etiketa

rrjete sociale

Biden: Dezinformimi në rrjetet sociale, “po vret njerëzit”

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka thënë të premten se rrjetet sociale si Facebook, janë duke “vrarë njerëzit”. Ai i ka bërë këto komente pasi Shtëpia...

Si bëjnë reklamë shërbimet sekrete në rrjetet sociale

Fotografi kafshësh, humor zyrtar, enigma dhe shumë oferta për vende pune. Çfarë qëndron prapa ofensivave në mediat sociale të shërbimeve sekrete si BND, Verfassungsschutz,...

A krijon varësi përdorimi i mediave sociale? Ja çfarë thotë studimi i fundit

Në kushtet kur qindra miliona njerëz kalojnë orë të panumërta me telefonat e tyre celularë dhe në platformat e mediave sociale, ngrihet një pyetje...

Përdoruesit e rrjeteve sociale mund t’iu besojnë më shumë dezinformimeve

Amerikanët, të cilët kanë rrjetet sociale si burimin kryesor të informimit, kanë më shumë mundësi të besojnë në informacion të pakonfirmuar për çështjet si...

Zgjedhjet në SHBA/ Twitter, Facebook dhe Google masa kundër keqinformimit

Ndërsa votuesit amerikanë presin rezultatet që do të përcaktojnë se kush do të jetë presidenti i ardhshëm, Twitter, Facebook, Google dhe firma të tjera...

“Nuk të ka hije fare”, s’përmbahet Rozana Radi: Bëj ç’të më dojë qejfi

Një përplasje e fortë është krijuar ndërmjet ndjekësve dhe këngëtares e njëkohësisht moderatores Rozana Radi, lidhur me një foto të shpërndarë në Instagram. Ajo...

Parlamenti turk miraton legjislacionin për kontrollim të rrjeteve sociale

Parlamenti i Turqisë ka miratuar të mërkurën legjislacionin për rregullim të rrjeteve sociale siç janë Twitter dhe Facebook, duke detyruar këto të fundit të...

Salvinin e zë gjumi në avion, fotoja që i bën vajza pushton rrjetin

Ish-zv.kryeministri i Italisë, Matteo Salvini, ka publikuar një foto e cila ka bërë që të ndizen shumë polemika. Siç duket nga fotoja, një vajzë ka...

Problem nuk janë fake news, por fake society

Tom Wolfe dhe Gay Talese kundër shoqërisë histerike të rrjeteve sociale: çdo hollësi bëhet ngjarje epokale. “Nuk më duket se Facebook, Twitter apo blogosfera...

Demaskimi/ Fotografia e karvanit të FSK-së drejt Shqipërisë nuk është bërë sot

Pas pasojave që solli tërmeti 6.4 ballë që u regjistrua në Durrës, Kosova nisi trupa nga forcat e sigurisë për të ndihmuar familjet e...

Të fundit

Reagime pas ndalimit të sportistëve të Kosovës nga Serbia

Autoritetet e Serbisë ndaluan në kufi dhe nuk lejuan ekipin përfaqësues të boksit të Kosovës që të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të Boksit...

“Ata autobusë prodhojnë kancer, keni 5 ditë kohë”, arrihet dakordësia

Pas shumë ditëve të utobusëve të tejmbushur dhe vonesave të pajustifikuara, sot është arritur dakordësia me operatorët e transportit urban. Kryebashkiaku i Tiranës, Erion...

Derbi gjithnjë përtej futbollit…

Nga: Eduard Zaloshnja Para ca kohësh, zhvillova një sondazh me tifozë e dashamirës të Tironës në lidhje me ndryshimin e emrit zyrtar të klubit (nga...

Vd*kja e turistëve ruse/Prokuroria kërkon ndihmë nga kompanitë e huaja

Lidhur me rastin e vdekjes së mistershme të katër shtetasve rusë, Prokuroria i është drejtuar me një kërkesë një kompanie të huaj, për të...

VIDEO/Semi përplaset me Fifin për shkopin që ajo mban në dorë, shpërthen në lot

Sherri i sajuar ndërmjet Fifit dhe Monikës, ka përshirë lojtarë të tjerë, duke krijuar jo pak polemika tek banorët e shtëpisë së “Big Brother...