E enjte, 24 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

Etiketa

qese plastike

Klosi: Shqipëria vendi i parë evropian pa qese plastike më 1 qershor 2020

Ministri i Turizmit, Blendi Klosi, është shprehur se ka ardhur koha për aksione konkrete për ta bërë Shqipërinë të pastër. Klosi foli në lidhje me...

Qeveria merr masa edhe për përdoruesit e qeseve plastike, gjoba është…

Qeveria ka ndaluar përdorimin e qeseve plastike në vend, ndërsa tashmë, me projektligjin e ri, do të ndëshkohen edhe ata që i përdorin këto...

Ministrja gjermane e Mjedisit bën thirrje për ndalimin e qeseve plastike

Ministrja e Mjedisit planifikon ligj të ri për ndalimin e qeseve plastike dhe pakësimin e paketimeve plastike. Ministrja thotë, se ka pasur një rënie...

Gjobat për qeset plastike/Eksperti i riciklimit: Shteti po mbush arkën. Sistemi ka dështuar

Prej fillimit të muajit korrik, në Shqipëri ndalohet përdorimi i qeseve plastike. Në të kundërt gjobat variojnë nga 10 milionë deri në 15 milionë...

Gjobë deri në 1.5 milionë lekë, kush përdor qese plastike

Nga sot do të nisin gjobat, kush nxjerr në qarkullim qeset plastike. Kjo pasi qeset plastike mbeten armiku numër një i mjedisit në mbarë...

Kenia, 4 vjet burg për ata që prodhojnë, shesin dhe shpërndajnë qese plastike

Në Kenia nuk mund të përdoren më qeset plastike. Për ata që i prodhojnë, shesin dhe shpërndajnë, janë parashikuar nga dy në 4 vjet...

Të fundit

Komuna e Budvës reagon pas padisë së Kosovës

Një pronë në bregdetin Adriatik, me mbi 4.5 mijë metra katrorë, është bërë mollë sherri ndërmjet shtetit të Kosovës dhe Malit të Zi. Autoritetet...

Macron: Kosova e Serbia të veprojnë si evropianë dhe të arrijnë një marrëveshje

Presidenti francez, Emmanuel Macron u bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë të arrijnë një kompromis që do të bëjë të mundur të “kthehen nga e...

Këshilli Bashkiak anulon mbledhjen, Leli: Vlora duhet promovuar, jo sakatuar!

Prej javësh po tentohet ti bëhet një “gjyq publik” Dritan Lelit, por ky i fundit ka mundur që ta shmangë. Tre ditë më parë,...

Evropa duhet të përballet me imperializmin agresiv të Rusisë

Nga Gabrielius Landsbergis* “Center for European Policy Analysis” Kur një avion pasagjerësh i nisur nga Athina për në Vilnius u detyrua të ulej në Minsk,për...

Argjentinasi/ Leo Mesi 34 vjeç. Ja ç’kanë thënë trajnerë e lojtarë për të

“Mesi është më i miri i të gjitha kohërave, ka aq shumë ndryshim me të tjerët sa është budallallëk edhe ta dyshosh këtë gjë....