E shtunë, 8 Maj, 2021
16 C
Tirana

Etiketa

myslimane

Sot Kurban Bajrami, pamje nga falja e besimtarëve myslimanë në Tiranë

Mijëra besimtarë myslimanë falën në orën 07:00 të mëngjesit të sotëm namazin e Kurban Bajramit. Ata janë mbledhur në sheshin “Skënderbej” në Tiranë, teksa...

Besimtarë myslimanë festojnë sot Kurban Bajramin, mesazhi i Metës

Besimtarët myslimanë në mbarë botën kremtojnë sot Kurban Bajramin. Mijëra besimtarë u mblodhën tek sheshi “Skënderbej” në Tiranë, të cilët falën mëngjesin e kësaj...

Kreu i KMSH-së: Xhamia e “Namazgjasë” do të përfundojë në 2019

Kryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Haxhi Bujar Spahiu ka dhënë një lajm të mirë për të gjithë besimtarët myslimanë, duke njoftuar se xhamia e...

“Besimi na bën të drejtë”, Ruçi uron besimtarët myslimanë

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, uron besimtarët myslimanë me rastin e Bajramit të Madh. Ruçi, me rastin e festës së Bajramit u dërgoi një...

Besimtarët myslimanë falin Fitër Bajramin në sheshin ‘Skënderbej’

Pas një muaji agjërim besimtarët myslimanë në mbarë botën kremtojnë sot Fitër Bajramin. Mëngjesin e sotëm mijëra besimtarë ishin pjesë e festimeve dhe faljes...

SHBA, kongresistët myslimanë shtrojnë për herë të parë iftar në Kongres

Anëtarët muslimanë të Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin e SHBA-ve, Ilhan Omar, Andre Carson dhe Rashida Tlaib, kanë shtruar iftar në Kapitol, selinë e...

“Ramazan të bekuar”, Mike Pompeo uron besimtarët myslimanë

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka shpërndarë një mesazh për të gjithë besimtarët myslimanë, me rastin e muajit të Ramazanit. Teksa shpreh urimet më...

Njihuni me dy kongresmenet e para myslimane në SHBA

Rashida Tlaib në Michigan dhe Ilhan Omar në Minnesota kanë fituar garën në zgjedhjet mes mandatit në Amerikë. Demokratet, Rashida Tlaib në Michigan dhe Ilhan...

Besimtarët myslimanë kremtojnë “Natën e Kadrit”

Për ta vlerësuar bashkarisht këtë natë të veçantë, të cilën populli shqiptar e përjeton, ashtu siç e përmend edhe Kur’ani, si një natë më...

Tërbohen bullgarët, ndryshojnë emrat myslimanë të rrugëve

Një krahinë në Bullgari, e dominuar nga e djathta, ka vendosur të ndryshojë emrat e të gjitha rrugëve që rrjedhin nga gjuha arabe ose...

Të fundit

Amnesty International i rikthen Navalnit statusin e “të burgosurit politik”

Amnesty International të premten i kërkoi falje kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexei Navalny për heqjen e statusit të tij si "i burgosur i ndërgjegjes" dhe...

Milani gjen trajnerin e ri, ja kush projektohet në vendin e Piolit

Te Milani mund të ketë një tjetër ndryshim në pankinë pas atij të tetorit të vitit 2019, kur u largua Marko Xhampaolo. Tani radhën mund...

Dosjet/ Ja si CIA i përdorte pëllumbat si spiunë gjatë Luftës së Ftohtë

Dokumentet e de-klasifikuara vitet e fundit të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës në SHBA (CIA), tregojnë përdorimin e pëllumbave-spiunë gjatë Luftës së Ftohtë. Në fakt,...

Salianji: Ata që ka Rama sot në lista, i janë lutur Bashës për të qenë në PD

Kandidati fitues për deputet në Korçë nga Partia Demokratika, Ervin Salianji i ka dalë në mbrojtje kryedemokratit Lulzim Basha, teksa theksoi se ai ka...

A bëhen njerëzit më fetarë në kohë krizash?

Nga: Danielle Tumminio Hansen “The Conversation” Feja e organizuar ka qenë në rënie për dekada me radhë në Shtetet e Bashkuara. Por gjatë pandemisë së...