E enjte, 21 Tetor, 2021
20.5 C
Tirana

Etiketa

Mediat e huaja

Mediat e huaja jehonë thirrjes së presidentit Meta për protesta

Deklarata e presidentit Meta për protesta kundër qeverisë duket se ka shkaktuar bujë të madhe edhe në mediat ndërkombëtare. Gazetat prestigjioze si “New York Times”,...

“Faleminderit Zotit! Nuk më kujtohet…”, çfarë shkruajnë mediat e huaja për tërmetet në Shqipëri

Lëkundjet e tërmetit në Shqipëri tërhoqën gjithashtu vëmendjen e mediave ndërkombëtare. Këta të fundit raportojnë se qytetarët janë tmerruar dhe frikësuar për shkak të...

Protesta e opozitës në vëmendjen e mediave të huaja, ja çfarë shkruajnë

Përkrahësit e opozitës së bashkuar, janë mbledhur sot në protestë, kundër qeverisë Rama. Ata akuzojnë qeverinë për korrupsion dhe lidhje me krimin e organizuar,...

Basha për mediat huaja: Betejë civile për demokracinë

Basha ka folur për mediat e huaja gjatë protestës paqësore të 21 shkurtit në Tiranë. Teksa opozita po shkonte për të dorëzuar mandatet në...

Protesta e opozitës, para Kuvendit edhe mediat e huaja

Protesta e opozitës që pritet të nisë në 10:00 para Kuvendit, nuk ka mbetur jashtë vëmendjes së mediave të huaja. Mes tyre në terren ndodhen...

Pranimi i emigrantëve/Shqipëria fiton zemrën e të huajve, mediat anembanë i bëjnë jehonë lajmit

Mediat ndërkombëtare i kanë bërë jehonë lajmit mbi vendimin e qeverisë shqiptare, për të marrë 20 nga 150 emigrantët të cilët ndodheshin të bllokuar...

Shokohen mediat e huaja: Askush nuk do të mbrojë ‘kasapin’ e Shqipërisë!

Mediat e huaja kanë trajtuar rastin e Ritvan Zykajt, i cili vrau tetë të afërm të tij në Selenicë të Vlorës. Në Shqipëri ndodh...

Mediet e huaja: Serbia do të udhëhiqet nga gruaja e parë lesbike

Ana Brnabiç është emëruar sot si kryeministre e Serbisë nga presidenti, Alaksandër Vuçiç. Për mediat e huaja, AFP dhe The Indepedent, Brnabiç është gruaja e...

Të fundit

Dy fitore që çojnë në humbje

Nga: Blendi Kajsiu Që fitorja e fushatës Berisha është humbje e madhe për PD-në, kjo tashmë është e qartë edhe për vetë doktorin. Ai e...

Si mund ta ndryshojnë politikën në Evropë zbulimet e “Pandora Papers”

Nga: Chris Raggett “European Council on Foreign Relations” Fshehtësia e financave nuk është më si dikur. Publikimi më 3 tetor i “Pandora Papers”, i rreth 12...

Donald Trump lançon rrjetin e tij social, ja si do të quhet aplikacioni

Pasi u përjashtua nga platformat sociale si Facebook dhe Twitter, Trump ka bërë përpjekje për krijimin e një media sociale rivale. Ish-presidenti amerikan Donald...

Super-operacion i shërbimit sekret, në pranga 15 agjentë të Mossad-it

15 persona janë arrestuar në Turqi, pasi autoritetet i akuzojnë si agjentë të shërbimit sekret izraelit, Mossad. Si rezultat i operacionit të kryer në...

Progres-Raporti 2021 konfirmon 15 parakushtet e paplotësuara

Nga: Bujar Leskaj Komisioni Europian publikoi ditën e djeshme Progres-Raportin për Shqipërinë. Të 136 faqet e këtij raporti përbëjnë provën e shkruar se qeverisja...