E premte, 22 Tetor, 2021
14.5 C
Tirana

Etiketa

Mbreti Zog

1938/ Qëllimi i vërtetë i udhëtimit të motrave të mbretit Zog në Amerikë

Nga Aurenc Bebja* “L’Express de Mulhouse” ka botuar, të shtunën e 2 prillit 1938, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me qëllimin kryesor të udhëtimit të...

Mbreti Zog dhe fati i monarkive në Evropë para dhe pas Luftës së Dytë Botërore

Nga Armand PLAKA “Një tjetër mbret pa vendin e tij”, që në shqip do të tingëllonte më mirë: “Një tjetër mbret pa kurorë” ose: “Një...

1939/ Mbreti Zog ishte baba i një djali trashëgimtar i fronit të Shqipërisë

Aurenc Bebja - “Paris-soir” ka botuar, të enjten e 6 prillit 1939, në ballinë, një shkrim në lidhje me lindjen e Leka Zogut I,...

Zogu I: Mbreti i shqiptarëve, i cili i mbijetoi 55 atentateve

Nga Annalisa Lo Monaco Zogu I, është ndoshta sundimtari më pak i njohur europian i shekullit XX, dhe pothuajse me siguri më ekstravaganti. Revista “Times”...

Në Mbretërinë Shqiptare! Rrëfimi i francezit në revistën L’Escargot (1938)

Revista franceze “L’Escargot : campeurs du Touring-club de France” ka botuar, në muajin dhjetor të vitit 1938, një shkrim tepër të veçantë mbi eksperiencën...

Si e shpëtoi “James Bond” Mbretin Zog nga gjermanët

Erald Kapri Largimi nga Franca u kthye në një aventurë të vërtetë dhe fati ndihmoi familjen mbretëtore shqiptare të kapte anijen e fundit për në...

Fotoja e parë e Zogut dhe Geraldinës në pallatin mbretëror

“Paris-soir” ka botuar të dielën e 12 shkurtit 1938, në faqen nr.16, fotografinë e parë të mbretit Zog dhe konteshës Geraldinë, e shkrepur asokohe...

Zbulohen dy objekte të rralla të Mbretit Zog

Studiuesi Erald Kapri, ka ndarë në Facebook foto të objekteve të rralla të Mbretit Zog, të cilat gjenden në shtëpinë e ankandeve në Londër. Ai...

Telegrami nga Hollywood-i për mbretin Zog, që motrat e tij të luanin në filmin “Graustark”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Gusht 2018 Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar, të mërkurën e 23 marsit 1938, në faqen n°5, telegramin e producentit të...

Rrëfimi i Mbretit Zog: Kjo është arsyeja e bashkëpunimit me Italinë

Nga Aurenc Bebja, Francë – 15 Gusht 2018 Gazeta franceze, “L’Intransigeant”, ka botuar të shtunën e 13 tetorit 1928, në faqen nr 5, një intervistë ekskluzive...

Të fundit

Dy fitore që çojnë në humbje

Nga: Blendi Kajsiu Që fitorja e fushatës Berisha është humbje e madhe për PD-në, kjo tashmë është e qartë edhe për vetë doktorin. Ai e...

Si mund ta ndryshojnë politikën në Evropë zbulimet e “Pandora Papers”

Nga: Chris Raggett “European Council on Foreign Relations” Fshehtësia e financave nuk është më si dikur. Publikimi më 3 tetor i “Pandora Papers”, i rreth 12...

Donald Trump lançon rrjetin e tij social, ja si do të quhet aplikacioni

Pasi u përjashtua nga platformat sociale si Facebook dhe Twitter, Trump ka bërë përpjekje për krijimin e një media sociale rivale. Ish-presidenti amerikan Donald...

Super-operacion i shërbimit sekret, në pranga 15 agjentë të Mossad-it

15 persona janë arrestuar në Turqi, pasi autoritetet i akuzojnë si agjentë të shërbimit sekret izraelit, Mossad. Si rezultat i operacionit të kryer në...

Progres-Raporti 2021 konfirmon 15 parakushtet e paplotësuara

Nga: Bujar Leskaj Komisioni Europian publikoi ditën e djeshme Progres-Raportin për Shqipërinë. Të 136 faqet e këtij raporti përbëjnë provën e shkruar se qeverisja...