E shtunë, 31 Tetor, 2020
21 C
Tirana

Etiketa

Maqedoni e Veriut

Varhelyi ”ngrin” Maqedoninë e Veriut: Pa marrëveshje me Bullgarinë, s’ka negociata

Një ditë pas publikimit të raportit vjetor, Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi në BE, Oliver Varhelyi nga Shkupi tha se Maqedonia e Veriut përmbush...

Nga 12 tetori, Maqedonia e Veriut hap kufijtë me Kosovën

Qeveria e Maqedonisë së Veriut, të martën ka miratuar propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive për hapjen e kufijve me shtetet e rajonit, pa...

Maqedonia e Veriut të martën vendos për hapjen e kufirit me Kosovën

Komisioni i Sëmundjeve Infektive i Maqedonisë së Veriut, i ka propozuar qeverisë hapjen e kufijve me Kosovën, Serbinë, Shqipërinë dhe Malin e Zi, pa...

Zyrtari gjerman nga karantina: Po punojmë për hapjen e konferencave ndërqeveritare

Kjo javë ishte java e takimeve në Berlin, qofshin ato virtualë, qofshin fizike. E në qendër të vëmendjes ishte tematika e zgjerimit: të BE-së....

Hekurudhat/ Maqedonia e Veriut në kërkim të financimit që e lidh me kufirin tonë, Shqipëria ende në vend

Pak vite më parë sektori i hekurudhave iu nënshtrua ndryshimeve drastike në kuadrin ligjor por avancimi konkret me efekte në terren duket se ka...

Maqedoni e Veriut/ Familjarët rrëmbejnë të vdekurin nga spitali

Një ngjarje e pazakontë është regjistruar në Maqedoninë e Veriut, teksa familjarët kanë rrëmbyer një të vdekur nga spitali. Bëhet me dije se viktima ishte...

“Shqiptari i mirë është shqiptari i vdekur”/ Flet i riu që u përball me turmën raciste në Maqedoni

Grupi i tifozëve të njohur si “Komitt” ka shkaktuar mjaft polemika në Maqedoninë e Veriut, me thirrjet e tyre anti-shqiptare: “Shqiptari i mirë është...

Thirrjet raciste ndaj shqiptarëve në Shkup, ndalohen 16 të rinj maqedonas

Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar për ndalimin e 16 të rinjve maqedonas, të dyshuar për fyerje ndaj shqiptarëve,...

Cakaj: Kontributi i faktorit shqiptar në Maqedoninë e Veriut mbetet i patjetërsueshëm

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, gjatë vizitës së tij zyrtare në Shkup zhvilloi disa takime me krerët e...

Alarm fals për bombë në Shkup

Një alarm për bombë u dha mbrëmjen e sotme në rrugën “Aradhet Partizane” në Shkup. Policia ndërpreu menjëherë qarkullimin rrugor deri te rruga “Franklin Ruzvelt”, ndërsa...

Të fundit

Bilanci i pandemisë/ Humbin jetën 7 pacientë, infektohen 241 persona

Ministria e Shëndetësisë, ka konfirmuar se në 24 orët e fundit janë zbuluar 241 raste të reja me koronavirus nga 1260 testime të kryera...

Barcelona rrezikon falimentin, ja arsyeja

Një lajm shokues ka qarkulluar në mediat prestigjioze spanjolle. Pretendohet se Barcelona mund të shkoj drejt falimentit. Sipas “RAC1”, nëse klubi katalanas nuk arrin...

Pas 19 ditësh izolim Ronaldo rikthehet në stërvitje

Pas 19 ditësh izolim dhe tre testesh pozitive, Cristano Ronaldo ka arritur të fitojë betejën me Covid-19. Ekipi i Juventusit ka deklaruar përmes një...

Aksident në hyrje të tunelit Tiranë-Elbasan, shikoni si ka përfunduar makina

Një aksident pa pasoja për jetën ka ndodhur në hyrjen e tunelit Tiranë-Elbasan, ku një makinë e tipit “Land Rover” është kthyer përmbys. Policia ndodhet...

Një tjetër rekord, Kosova regjistron shifrën më të lartë të të infektuarve

Kosova ka thyer një tjetër rekord me të infektuarit. Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 514 raste të reja me COVID-19. Tre persona...