E shtunë, 31 Tetor, 2020
21 C
Tirana

Etiketa

Maqedoni e Veriut

18 tetori/ Zaev: Jam i bindur se do të fillojmë negociatat

Kur vetëm pak ditë na ndajnë nga data për marrjen e një përgjigjeje sa i takon hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e...

Negociatat: Shqipëria e Maqedonia e Veriut në dhomën e pritjes, Franca mund të vendosë veton

Ministrat e Jashtëm të BE që diskutojnë të martën (15.10) në Luksemburg për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut...

Negociatat/ Shansi i fundit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Zhgënjim për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë: Franca nuk do ta pranojë hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me këto dy vende të Ballkanit. Që...

Takim trepalësh në Novi Sad: Vuçiç, Rama dhe Zaev

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe homologu i tyre i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev takohen sot në Novi...

Turneu diplomatik/ Në tetor Pompeo viziton Malin e Zi dhe Maqedoninë, anashkalon Shqipërinë

Sekretari i Shtetit i SHBA-ve, Mike Pompeo, mësohet se do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Mal të Zi dhe në Maqedoninë e Veriut. Sipas...

Hahn përshëndet vendimin e Bundestagut: Nxitje për reformat

Komisioneri për Zgjerim Johannes Hahn, ka reaguar pas vendimit të Bundestagut gjerman për t’i hapur rrugën integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Eurodeputeti...

Bundestagu nis diskutimet për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Bundestagu gjerman sapo ka nisur diskutimin në lidhje me negociatat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Europian. Aktualisht po flet deputeti i CDU/CSU,...

28-vjetori/ Ruçi uron Xhaferrin: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, vendimtare për paqen në rajon

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, i ka dërguar sot një letër urimi homologut të tij në Maqedoninë e Veriut, Talat Xhaferri, me rastin e...

28-vjetori i pavarësisë së Maqedonisë/ Meta letër Pendarovskit: Urime vëllazërore për ju

Në 28-vjetorin e Ditës së Pavarësisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, presidenti Ilir Meta i ka dërguar një mesazh urimi presidentit Stevo Pendarovski. Në...

“Zaevi po merr fund”/ Gazetari italian: Jam i sigurtë, është çështje kohe

Gazetari italian, Laris Gajser, i cili bëri publike 3 videot që tronditën Maqedoninë e Veriut, ka folur sot në një radio sllovene mbi situatën...

Të fundit

Mbi 9 milionë raste me COVID-19 në ShBA

Shtetet e Bashkuara prijnë për nga numri i rasteve me COVID-19 në botë me rreth 9 milionë të infektuar. Ndërkohë të dhënat tregojnë se...

Tërmeti në Turqi, shënohet viktima e parë shqiptare

Është shënuar viktima e parë me origjinë shqiptare nga tërmeti tragjik në Izmir. Ambasadori shqiptar në Turqi, Kastriot Robo ka deklaruar se viktima është...

Bilanci i pandemisë/ Humbin jetën 7 pacientë, infektohen 241 persona

Ministria e Shëndetësisë, ka konfirmuar se në 24 orët e fundit janë zbuluar 241 raste të reja me koronavirus nga 1260 testime të kryera...

Barcelona rrezikon falimentin, ja arsyeja

Një lajm shokues ka qarkulluar në mediat prestigjioze spanjolle. Pretendohet se Barcelona mund të shkoj drejt falimentit. Sipas “RAC1”, nëse klubi katalanas nuk arrin...

Pas 19 ditësh izolim Ronaldo rikthehet në stërvitje

Pas 19 ditësh izolim dhe tre testesh pozitive, Cristano Ronaldo ka arritur të fitojë betejën me Covid-19. Ekipi i Juventusit ka deklaruar përmes një...