E enjte, 26 Nëntor, 2020
0 C
Tirana

Etiketa

lukashenko

Bjellorusi: Gratë kundër Lukashenkos

Gratë i japin forcë lëvizjes opozitare në Bjellorusi: ato sfidojnë pushtetin shtetëror dhe dhunën policore. Çdo javë gratë dalin në rrugë kundër diktaturës së...

Aleksandër Llukashenko – Tankisti që u bë miliarder

Qindra mijëra bjellorusë po protestojnë prej javësh, duke kërkuar largimin e presidentit Aleksandër Llukashenko. Ai po e sundon Bjellorusinë prej 26 vitesh dhe cilësohet...

Bjellorusi/ Përshkallëzohet situata, opozitarët e burgosur nisin grevën e urisë

Politikani i burgosur i opozitës bjelloruse Maxim Znak, deklaroi se do të nisë një grevë urie në burg të premten. Znak është një anëtar i...

Vazhdojnë protestat kundër Lukashenkos, mbi 100 mijë protestues mbushin rrugët e Bjellorusisë

Në Bjellorusi, të paktën 100,000 protestues dolën të dielën në rrugët e Minskut, në njërën nga demonstratat më të mëdha kundër Presidentit Aleksandër Lukashenko,...

“Dorëzohet” Lukashenko: Nuk përjashtoj zgjedhjet e parakohshme

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka pranuar se mund të ketë tejkaluar kohën e tij në detyrë, por theksoi se është i vetmi person...

Njerëz mos harroni ‘97…dhe ata si Lukashenko

Nga Ben Andoni Sikur të mos mjaftojë pandemia, kushtet e vështira ekonomike, post-tërmeti, problemet e pështira politike, tashmë në Shqipëri është bërë personazh Lukashenko. Lideri...

Protestat masive kundër Lukoshenkos, Zëri i Amerikës: Autokratët rrëzohen nga pushteti kur njerëzit nuk kanë frikë

Autokratët rrëzohen nga pushteti kur njerëzit nuk kanë më frikë. Një gjest fare i thjeshtë si për shembull një fishkëllimë tallëse mund të jetë...

PE nuk e njeh Lukashenko-n President të Bjellorusisë

Grupet kryesore politike të Parlamentit Evropian (PE), kanë konfirmuar të martën se nuk e njohin Alexander Lukashenko-n si President të rizgjedhur të Bjellorusisë, dhe...

Protestat në Minsk/ Lukashenko: Gati të dorëzoj pushtetin pas referendumit

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, është shprehur i gatshëm të zhvillojë zgjedhje të reja dhe ta dorëzojë pushtetin, pas zhvillimit të një referendumi për...

Të fundit

Reali “trullos” Interin, fitojnë Bayern dhe Atalanta

Përfundojnë ndeshjet e katërta në grupe të Champions League. Reali ka mundur Interin në “San Siro” me rezultatin e pastër 0-2. Ndeshja u zhbllokua...

Maradona ndërroi jetë, 5 fëmijët e tij “në luftë” për milionat

Vdekja e Diego Maradonës mund të shkaktojë një grindje familjare mbi pasurinë e tij ndërsa ai lë pas pesë fëmijë që i njohu si...

Zgjedhjet/ Duka: Po s’ka dakordësi me Bashën, do ketë me Patozin e Topallin

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste (PAA), Agron Duka, i ka dhënë mesazhe të qarta kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha. Teksa ka qenë i ftuar...

Gjermania zgjedh më 26 shtator 2021, pasuesin e Angela Merkel

Qeveria gjermane vendoi të mërkurën që më 26 shtator 2021 të zhvillojë zgjedhjet e përgjithshme për të zgjedhur kreun e ri të ekzekutivit që...

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi

Në të gjithë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak...