E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Etiketa

Libi

Djali i Gaddafit shpall kandidaturën për president të Libisë

Djali dhe trashëgimtari i diktatorit të ndjerë libian, Muammar Gaddafi, ka shpallur kandidaturën e tij për zgjedhjet presidenciale të vendit muajin e ardhshëm, ka...

Mbytet varka me emigrantë në Libi, raportohen të paktën 45 viktima

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët deklaroi se të paktën 45 emigrantë kanë humbur jetën në det pranë Libisë, si pasojë e përmbysjes...

Mbytet gomonia me rreth 100 emigrantë, ndërhyjnë rojet bregdetare

Një ngjarje e rëndë është regjistruar pranë brigjeve të Libisë, teksa 6 emigrantë humbën jetën pasi gomonia me të cilën udhëtonin drejt Evropës pësoi...

Turqia kërcënon forcat e gjeneralit Haftar në Libi

Turqia paralajmëroi forcat e komandantit ushtarak, Khalifa Haftar, në Libi se do të bëhen "shënjestra të ligjshme" nëse vazhdojnë sulmet ndaj misioneve dhe "interesave"...

OKB-ja miraton rezolutën për armëpushim në Libi, Rusia kundra

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka miratuar një rezolutë për vendosjen e “armëpushimit afatgjatë” në Libi. Megjithëse, ka hasur në rezistencën e...

Marrëveshja Turqi-Libi/ Franca nis luftanijet drejt Greqisë

Bëhet me dije se Franca ka nisur luftanijet e saj në lindje të Mesdheut, për manovra të përbashkëta me marinën e Greqisë e Qipros....

Macron: Erdogan nuk e mbajti fjalën për konfliktin në Libi

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka akuzuar të mërkurën homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdogan se ka dështuar “në mbajtjen e fjalës” për t’i...

“Mos kaloni vijën e kuqe”/ Greqia kërcënon Turqinë: Do përgjigjemi ushtarakisht

Ministri i Mbrojtjes, Panagiotopoulos ka paralajmëruar Turqinë se nëse vëren se dikush po kalon vijën e kuqe të Greqisë, do ta pësojnë keq. “Çdo gjë...

Libani qeveri të re me përkrahjen e Hezbollahut, pritet me protesta nga populli

Libani ka prezantuar kabinetin e ri qeveritar që do të drejtojë vendin pas dorëheqjes së kryeministrin Saad Hariri. Në krye të qeverisë tani do...

“Misioni në Libi”/ Erdogani kërkon ndihmën ushtarake të Evropës: Gjenerali rebel

Përmes disa komenteve të bëra publike në të përditshme “Politico”, Erdogan i është drejtuar për ndihmë Evropës. Ai u ka kërkuar shteteve evropiane që...

Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...