E enjte, 1 Tetor, 2020
24 C
Tirana

Etiketa

kufiri detar

Çështja e detit/ Rama: Zgjidhja vjen nga Gjykata Ndërkombëtare, shmangim patriotizmat

Shefi i qeverisë, Edi Rama, gjatë fjalës së tij në takimin e organizuar nga “THE ECONOMIST” në Athinë ‘Ballkani Perëndimor përtej 2020-s’, tha se...

Ministri i Jashtëm i Turqisë: Greqia gënjeu për propozimin e NATO-s, nuk është pro dialogut

Dje, shefi i NATO-s Jens Stoltenberg njoftoi se Turqia dhe Greqia ranë dakord të hyjnë në bisedime teknike, për të ulur rrezikun e incidenteve...

Deti lan luftërat

Frrok Çupi Të paktën të kishin mësuar nga Santiago, plaku i përbotshëm i detit, që edhe pse në fantazi të Hemingueit nuk ia doli të...

Shpërthen rrjeti nga memet/ Do na grabisë detin, gati për luftë me grekun (FOTO)

Çështja e kufirit detar është kthyer në temën kryesore të politikës. Klasa politike ka pasur përplasje të forta, dhe duket e vështirë për tu...

Çështja e ‘nxehtë’ e detit me Greqinë/ Manjani zbulon përse po ndodhin këto zhvillime

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar lidhur me pretendimet e Greqisë për t’u zgjeruar me 12 milje në detin Jon, dhe qëndrimin që...

Historiania shqiptare del me deklaratën e fortë: Greqia synon të dalë deri në Karaburun

Greqia do të zgjerohet deri në 12 milje në Jon. Kjo deklaratë ndezi debate në vendin tonë. Presidenca dhe mazhoranca socialiste janë përplasur në...

Myslim Pashaj reagon për çështjen e ‘nxehtë’ me Greqinë

Koloneli i njohur Myslim Pashaj, që denoncoi marrëveshjen e ndarjes së kufirit detar Shqipëri-Greqi në vitin 2009, e cila më pas u rrëzua nga...

“Popullin kush e merr për budalla, e pëson”, Rama reagon sërish për çështjen e detit me Greqinë

Kryeministri Edi Rama ka folur sërish për kufirin detar me Greqinë, ku nga Shijaku u shpreh se grupi negocitor me Greqinë për delimitimin e...

PD: Qeveria të bëjë transparencë për ndarjen e detit me Greqinë

Partia Demokratike ka reaguar në lidhje me debatet për një marrëveshje të fshehtë për detin me Greqinë. PD kërkon më shumë transparencë nga qeveria,...

Një stuhi që nuk mbërrin në brigjet tona

Nga: Mero Baze Greqia ka bërë disa hapa pozitivë në debatin mbi njohjen e ndërsjelltë të kufirit detar Shqipëri- Greqi. Deri më dje, disa politikanë...

Të fundit

Vrasja e Azem Hajdarit/ Artan Hoxha nxjerr emrin e personit që i shkoi në zyrë dhe e lajmëroi se ishte në rrezik

Ish-kryeministri Sali Berisha, pak ditë më parë gjatë një emisioni televiziv foli për ezekutimin e Azem Hajdarit, ish-liderit legjendar të PD, dhe deklaroi se...

Itali/ Rritje ekstreme të shifrave, 2548 raste të reja në 24 orë

Italia ka regjistruar në 24 orët e fundit 2,548 raste me Covid-19. Ministria njoftoi po ashtu se si pasojë e koronavirusit humbën jetën 24 persona,...

Shorti i Champions League: Lojtari shqiptar përballë Mesit dhe Ronaldos

U hodh në Nion të Zvicrës, shorti Ligës së Kampioneve, kur 32 skuadrat mësuan kundërshtarët me të cilët do të përballen në grupet përkatëse. Për...

‘Valët e muzikës përhapin Cov*id-in’, eksperti: Specialistët do të grisin diplomat pas gjetjes së Klosit

Eksperti i shëndetësisë i Partisë Demokratike, Gazment Koduzi ka komentuar deklaratën e Ministrit të Turizmit Blendi Klosi, i cili më therët u shpreh se...

Simbolet kombëtare, shqiptarët e Malit të Zi do të kenë himnin e tyre

Shqiptarët në Malin e Zi do të përdorin himnin e tyre kombëtar. Ky himn do të ketë melodinë e himnit të Malit të Zi,...