E martë, 7 Korrik, 2020
32 C
Tirana

Etiketa

Koreja e Jugut

Kërcënimet bërthamore/SHBA-të, Koreja e Jugut dhe Japonia bëhen bashkë kundër Koresë së Veriut

Zyrtarë të lartë të mbrojtjes nga Shtetet e Bashkuara, Koreja e Jugut dhe Japonia u takuan për të diskutuar lidhur me kërcënimet që paraqet...

Arsenali bërthamor, SHBA dhe Koreja e Jugut presion Koresë së Veriut

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe presidenti i Koresë Jugore, Moon Jae-in, janë pajtuar përmes një bisede telefonike, të shtojnë maksimalisht presionin...

Koreja e Jugut, Apple po investon rreth 3 miliardë dollarë në LG

Apple po investon rreth 2.7 miliardë dollarë në LG Display, të dhënat i referohen një raporti të ri që është publikuar në Korenë e...

Koreja e Jugut zgjedh kryeministrin e ri

Parlamenti i Koresë së Jugut miratoi sot propozimin e presidentit, Moon Jae In, për të emëruar kryeministër Lee Nak Yon, ish-guvernator i provincës Jeolla e Jugut si edhe anëtar i Partisë Liberaldemokrate. Ai do të marrë...

Si do të jetë bota në vitin 2023?

Me kthimin e Presidentit Erdogan në krye të partisë AKP (Partia për Drejtësi dhe Zhvillim), në politikën turke hapet një faqe e re. Në...

SHBA: Koreja e Veriut ka lëshuar raketën balistike të radhës

Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë ka konfirmuar se Koreja e Veriut ka kryer testimin e radhës të një rakete balistike me rreze të...

Koreja e Jugut, gati për zgjedhjet presidenciale më 9 maj

Në Korenë e Jugut pritet të zhvillohen zgjedhjet presidenciale në të cilat marrin pjesë 4 kandidatë. Këto zgjedhje vijnë në një klimë jo të mirë...

Të fundit

Gjykata Speciale thërret edhe një ish-ushtar të UÇK-së

Gjykata Speciale në Hagë ka thirrur edhe një ish-ushtar të UÇK-së për t’u marrë në pyetje. Kryetari i OVL UÇK-së, Hysni Gucati bën me dije...

Ministrat e Jashtëm të katër vendeve paralajmërojnë Izraelin

Ministrat e Jashtëm të Gjermanisë, Francës, Egjiptit dhe Jordanisë shpallën se nuk do ta njohin aneksimin e planifikuar nga Izraeli të zonave të Bregut...

Mustafa paralajmëron bisedime me partitë për zgjedhjen e presidentit të ri

LDK pritet të zhvillojë takime me partitë politike në Kosovë, për të diskutuar rreth zgjidhjeve të mundshme për zgjedhjen e presidentit, nëse aktakuzat ndaj Thaçit...

Transporti publik/ Epidemiologu i njohur ka një thirrje për qytetarët

Prej ditës së djeshme, transporti publik ka rifilluar punën në vendin tonë, ndërkohë epidemiologu i njohur Ilir Alimehmeti ka një thirrje për qytetarët. Ai bën...

Brataj: Nëse zbatohen këto masa, infeksionet do ulen për 3 javë

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, thotë se rritja e rasteve me koronavirus ka ardhur për shkak të lirimit të masave. Në një intervistë për...