E martë, 7 Korrik, 2020
32 C
Tirana

Etiketa

koment

Viti kur natyra vendosi të na mbyllë (përkohësisht) gojën

Nga: Skënder Minxhozi Sherr partish ka pasur kurdoherë. Nuk mbajmë mend një vit të qetë. Tërmete si ai i 21 shtatorit dhe sidomos i 26...

Çfarë duhet të mësojmë nga viti politik 2019

Nga: Alfred Peza  Zhvillimet e vitit 2019 që po lemë pas, duket se mbyllën ciklin e të gjitha eksperimenteve të një tranzicioni tejet të vështirë...

Viti që u kthye në një leksion të hidhur për revolucionin

Nga: Mero Baze Viti 2019 do të hyjë në historinë e politikës, si viti që ndëshkoi atentatorët e sistemit politik mbi të cilin është ngritur...

Magjia e festave të fundvitit

Nga Çapajev Gjokutaj “Ma shpifin këto festat e fundvitit, më shkruan një mik në FB. Zallamahi e madhe dhe aktrim kolektiv. Shtiremi sikur festojmë lindjen...

Një president si Meta, që flet për “vagabondë”

Nga: Artur Ajazi I ftuar në një portal televiziv, kreu në detyrë i shtetit Ilir Meta, ka folur “ashpër” lidhur me situatën politike, dhe nuk...

Edi Rama dhe rruga qorre e Kosovës

Nga Veton Surroi Ndërsa po synohet të rrënohen barrierat mes Shqipërisë dhe katër vendeve të Ballkanit Perëndimor, po ngrihen barrierat mes Shqipërisë dhe Kosovës. Kështu...

Të gjithë po luftojnë si të mos bëjnë qeverinë (përveç Vjosës)

Nga: Mero Baze Kuvendi i Kosovës zgjodhi sot  Glauk Konjufcën, kryetar të Kuvendit të Kosovës, pas dështimit të bisedimeve mes LDK-së e Vetëvendosjes për formimin...

Shpella e Ali Babës dhe paratë e Edit

Nga: Shpëtim Nazarko E shikoj me qetësi funksionarin e lartë të një nga universiteteve tona. Po hamë bukë, e ai po vazhdon të teorizojë, se...

Shiko Kosovën sot, për të kuptuar Shqipërinë nesër

Nga: Astrit Patozi Kosova votoi qartësisht për ndryshimin, por zgjedhjet po harrohen që kur u mbajtën dhe vendi ende nuk po e ka qeverinë e...

Dëmi i “Mini-Shengenit” mes shqiptarëve

Nga: Mero Baze Projekti i Mini- Shengenit ka prodhuar një perceptim konflikti mes Kosovës dhe Shqipërisë, por jo aq shumë për shkak të përmbajtjes që...

Të fundit

A po shet toka Hashimi, ashtu siç e shiti detin Lulzimi

Nga Kreshnik Spahiu 8 vjet më parë në zyrat “KuqeZi” mbërriti Ambasadori amerikan Arvizu. Në takimin që u zhvillua me dyer të mbyllura dhe pa media,...

Si të largoni kilogramët e tepërt nga zona e belit

S’ka më: Nesër do filloj të bëj ushtrime apo nesër filloj dietën! Bëni mirë që pikërisht ditën e sotme, të filloni të ndërmerrni masat e...

Çeki/ Përplasen dy trena, shënohen të paktën 3 viktima

Një ngjarje e rëndë është shënuar ditën e sotme në Republikën Çeke, ku dy trena pasagjerësh janë përplasur me njëri-tjetrin. Sipas mediave të huaja, deri...

Herë pas here injoronte pandeminë, infektohet Presidenti i Brazilit

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro i cili herë pas here injoronte pandeminë e koronavirusit, duke thënë që është vetëm “një grip i lehtë”, ka...

Vajza e regjisorit Spielberg fejohet me një shqiptar

Destry Allen, vajza e regjisorit të njohur, Steven Spielberg, është fejuar me një aktor me origjinë shqiptare. Bëhet fjalë për 23-vjeçarin, Genc Legrand, i cili...