E diel, 9 Maj, 2021
27 C
Tirana

Etiketa

Holokausti

Holokausti, si indiferenca e Perëndimit solli shfarosjen e miliona njerëzve

Më 27 Janar 1945 trupat amerikane çliruan kampin e Aushvicit në Poloni. Vetëm aty vdiqën mbi 1.5 milionë njerëz, kryesisht hebrenj. Aleatët bënë fajtorë...

Rama: Holliwoodi duhet të bëjë film për hebrenjtë në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama, në përurimin e memorialit të Holokaustit, solli në fokus disa episode të ndodhura në atë kohë në vendin tonë, ku shqiptarët...

Përurimi i memorialit të Holokaustit/ Ambasadorja Kim: Shqiptarët shpëtuan qindra hebrenj

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim, ka qenë e pranishme në përurimin e memorialit të parë për Holokaustin në Tiranë. Në fjalën e saj, ajo tha...

Rivlin: Gjermania ka përgjegjësi që Holocausti të mos përsëritet

Për herë të parë pas 10 vjetësh, një lider izraelit merr pjesë në seancën përkujtimore të Holokaustit në Bundestag. Përvjetori i çlirimit të kampit...

Shpëtoi 20 familje hebre gjatë Holokaustit, izraelitët i ndërtojnë atij shtëpinë

Gjithçka që bën në këtë jetë do të shpërblehet. Kjo shprehje gjen vend më së miri në historinë e familjes Biçaku, në Qarrishtë të...

Holokausti, eklipsimi i arsyes njerëzore

Holokausti, është cilësuar shpesh si një eklips total i arsyes njerëzore. Sipas vlerësimeve të përafërta, 11 milionë njerëz humbën jetën në 12 vite (1933-1945),...

Gjermania simbol lirie, barazie e solidariteti

Një izrealite, prindërit e së cilës kishin mbijetuar Holokaustin, ka një marrëdhënie komplekse më Gjermaninë. Por nga sinonim i ferrit, sot ky vend është...

Çfarë ka ndodhur më 7 gusht?

322 pes – Zhvillohet Beteja e Kranonas (Larisa) midis Athinës dhe Maqedonisë. Pasi athinasit mësuan mbi vdekjen e Aleksandrit të Madh në qershor 323...

Të fundit

Liderët e opozitës nuk kanë dimensionin e burrit, janë adoleshentë

Nga Spartak Ngjela Si nuk u rritën një herë në moshë individët që duan të drejtojnë Shqipërinë, apo edhe ata që e kanë drejtuar atë! Nuk...

Aksident në Berat-Skrapar, mjeti bie nga ura, plagoset rëndë 28-vjeçarja

Një aksident është regjistruar në aksin nacional Berat-Skrapar, në fshatin Vërtop. Mjeti tip Audi,me targa AA 723 LK, që drejtohej nga një 28-vjeçare është rrëzuar...

Kosovë / Shënohen 97 raste të reja me COV*D-19, rritet numri i viktimave

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Armando Sadiku shënon dy gola në Bolivi

Mungesa e golit në kampionatin e Bolivisë, ku është transferuar gjatë merkatos së janarit, kishte filluar t’i shndërrohej në një makth Armando Sadikut Por më...

Tiranë / 3 aksidente brenda orës, për fat të mirë pa pasoja të rënda

Tiranë/Informacione paraprake Më datë 09.05.2021, rreth orës 14:10, në rrugën “Gjin Bue Shpata” mjeti me drejtues I. S., ka përplasur biçiklistin shtetasin V. Sh., 65...