E shtunë, 11 Korrik, 2020
29 C
Tirana

Etiketa

Greqia

Zjarret në vend, 19 vatra në 24 orët e fundit, vijnë në ndihmë 2 avionë nga Greqia

Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 19 vatra zjarri në qarqet Tiranë, Dibër, Elbasan, Vlorë, Gjirokastër. Në operacione për shuarjen...

VIDEO/ 15 vatra të reja zjarri në 24 orët e fundit, Greqia dërgon dy avionë në ndihmë

https://www.facebook.com/tiranatodaycom/videos/331542790623798/ Në vendin tonë janë shënuar 15 vatra zjarri në qarqet kryesore të vendit vetëm gjatë 24 orëve të fundit. Pjesë e operacioneve  kanë qenë...

Situata alarmante nga zjarret, Bushati kërkon ndihmë nga Greqia dhe Italia

Situata me zjarret në vend është vërtetë kritike, teksa vetëm në 24 orët e fundit janë shënuar 25 vatra zjarri. Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati...

Kriza e refugjatëve, BE i jep Greqisë 209 milionë euro

Greqia ka marrë një ndihmë emergjente prej 209 mln eurosh për përballimin e krizës së refugjatëve. Programin e ndihmës e kanë komunikuar në Athinë komisionerët...

Kathimerini: Ja kur do të zgjidhet çështja e emrit të Maqedonisë

Duke iu referuar burimeve diplomatike, gazeta Kathimerini ka shkruar se viti i ardhshëm mund të jetë kyç në zgjidhjen e kontestit të gjatë mes...

Mogerini kërkon zgjidhjen e çështjes maqedonase në Greqi

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Federika Mogerini dhe ministri grek i punëve të jashtme Nikos Kosias kanë zhvilluar...

Greqia i heq shtetësinë kreut të Himarës, ja motivacioni

Greqia i ka hequr nënshtetësinë kryebashkiakut të Himarës, Jorgo Goro. Sipas dokumentit të botuar në fletoren zyrtare, vendimi bazohet në nenin 17 të ligjit për...

Vjen dështimi i dytë pas atij në Trieste, Greqia i merr Shqipërisë projektet e INTERREG

Në thirrjen e dytë të Programit Interreg IPA II Greqi Shqipëri 2014-2020 janë shpallur 40 projekte fituese. Lista e publikuar e këtyre projekteve dëshmon sërish...

ANALIZA/Aleanca jashtë kohe e Greqisë, Serbisë dhe Bullgarisë

Të nesërmen e samitit të Triestes në 12 korrik të BE me vendet e Ballkanit Perëndimor, që ishte faza e katërt e “Procesit të...

Greqia u jep leje emigrantëve shqiptarë të votojnë

Ministria greke e Punës nuk do të penalizojë emigrantët shqiptarë që marrin asistencë sociale nëse do të udhëtojnë drejt Shqipërisë për të votuar në...

Të fundit

Rekord rastesh të reja infektimi në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë regjistruar 93 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit. Nga këto, 62 prej tyre...

Manastirliu: 10 rregulla për një sezon turistik të sigurt

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, i ka bërë thirrje qytetarëve dhe turistëve të tregohen të kujdesshëm në zbatimin e rregullave të higjienës distancimit social. Manastirliu...

“Aya Sofya”/ Greqia paralajmëron sanksione ndaj Turqisë

Vendimi i gjykatës turke për ta kthyer “Aya Sofya” në një xhami, ka ngjallur mjaft polemika brenda dhe jashtë vendit. I fundit që ka reaguar...

Komshiq: Protestat në Beograd kanë të bëjnë me Kosovën

E ardhmja e Ballkanit është në BE dhe protestat në Beograd nuk kanë të bëjnë me Coronën, por me Kosovën, thotë për DW Zhelko...

Treni përplas një makinë në Domje të Tiranës

Policia bën me dije se treni i linjës Durrës-Kashar ka përplasur një mjet në fshatin Domje, mëngjesin e sotëm. Makina me drejtues shtetasen E.M gjatë...