E mërkurë, 20 Janar, 2021
3 C
Tirana

Etiketa

gra

Naftëtarët thirrje Ramës: Mos na ngatërro me Ligën e Futbollit

Në ditën e 16 të grevës së urisë, gratë naftëtare të Ballshit i kujtojnë kryeministrit Rama se ka qenë ai që u ka sjellë...

Gratë naftëtare nuk dorëzohen: Nuk dalim nga greva pa marrë pagat

Gratë naftëtare në Ballsh, kanë hyrë në ditën e 6-të të grevës së urisë. Gjendja e tyre sa vjen dhe përkeqësohet, teksa njëraprej tyre është...

Kush nuk u jep dorën grave, nuk mund të marrë nënshtetësinë gjermane

Dhënia e dorës të tjerëve ka rrënjë të thella dhe përbën bazën e bashkëjetesës në Gjermani, prandaj sipas gjyqtarëve kush nuk u jep dorën...

Balla: PS, partia e vetme që ka bashkëdrejtim mes grave dhe burrave

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla i shoqëruar nga Ministrja e Arsimit Evis Kushi dhe kryetari i Bashkisë, Gledian Llatja zhvilluan...

Në Shqipëri 1 në 5 gra nuk punojnë, duhet të kujdesen për shtëpinë

21% e grave të konsideruara inaktive në tregun e punës qëndrojnë në shtëpi duke përmbushur tregun e punës. Nga ana tjetër vetëm 1% e burrave...

Gratë në Shqipëri lindin fëmijë më pak se sa duan

Gratë shqiptare dëshirojnë të lindin fëmijë më shumë se sa ia arrijnë në realitet. Sipas të dhënave të Bankës Botërore, indeksi i dëshirës për të...

Presidenti i Venezuelës: Gratë të lindin 6 fëmijë për të mirën e vendit

Teksa po prezantonte planin kombëtar të kujdesit shëndetësor të grave, Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro ka tërhequr vëmendjen e opinionit publik mbarëbotëror me deklaratën...

Hajdari: Gratë nuk janë të mbrojtura, jemi të gjitha viktima të këtij Parlamenti

Deputetja e opozitës Rudina Hajdari, nga foltorja e Parlamentit ngriti alarmin për numrin e lartë të grave të vrara në Shqipëri. “Një gjyqtare u vra...

“Ish-burri ka pasur 50 gra, i rrihte”/ Historia që na la pa fjalë

Një histori e pazakontë u trajtua sot në rubrikën “Shihemi në Gjyq” në emisionin “E Diela Shqiptare” në “Tv Klan”. Zonja Deliko rrëfeu dhunën 15-vjeçare...

Gra, a e dini sa vite ju duhen që të arrini barazinë gjinore me burrat

Gratë duhet të presin më shumë se 250 vjet për të pasur barazi ekonomike (pra të paguhesh njësoj si burrat), sipas Forumit Ekonomik Botëror...

Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...