E martë, 19 Janar, 2021
-2 C
Tirana

Etiketa

Gjykata Kushtetuese

Dhunoi stafin, ish-konsulli i Kosovës në Tiranë nxjerr fakte të rënda

Pak çaste më parë u dha vendimi për shkarkimin nga detyra të Konsullit të Republikës së Kosovës në Shqipëri, Halim Krasniqi, me argumentin se...

Kushtetuesja drejt funksionimit, Kim: Të plotësohet vakanca e fundit

Ambasadorja e SHBA-vë në vendin tonë, Yuri Kim ka përshëndetur vendimin e parlamentit për të miratuar gjyqtarin, Altin Binaj si anëtar i Gjykatës Kushtetuese. Kim...

Yuri Kim: Sapo Presidenca të emërojë gjyqtarin e saj, GJK do jetë funskionale

Ambasadorja e SHBA-ve në vendin tonë, Yuri Kim ka përshëndetur progresin e bërë për vënien në funksion të Gjykatës Kushtetuese. Pasi KED i dërgoi parlamentit...

Gara për Kushtetuesen/ KED i dërgon Kuvendit emrin e Altin Binajt

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, (KED) ka mbajtur sot mbledhjen e radhës, ku është diskutuar lista finale e kandidatëve për në Gjykatën Kushtetuese. KED i...

Yuri Kim ngre tonet: Mjaft me lojëra, bëni një Gjykatë Kushtetuese funksionale

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim u ka bërë thirrje palëve politike që t'i japin fund lojërave për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese. Në një...

Vakancat në Kushtetuese, KED miraton procesverbalet për kandidatët

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, (KED) ka miratuar ditën e sotme procesverbalin e datës 26 nëntor 2020. Në një njoftim për mediat, KED ka bërë...

“Palët të lëvizin me urgjencë”, ambasadorja Yuri Kim jep ultimatumin e radhës

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim, ka përshëndetur mbledhjen e djeshme të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, që u ndoq dhe nga Avokati i Popullit,...

Nuk plotësonin kushtet për Kushtetuesen, KED skualifikon 3 kandidatë/ Emrat

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi u ndalon kandidimin për në Gjykatën Kushtetuese tre aplikantëve. Vendimi u mor në mbledhjen e sotme ku merrnin pjesë anëtarët...

Arsyet pse Meta është politikani më i trembur dhe bën si i fortë

Nga: Spartak Ngjela Ja pyetjet dhe përgjigjet që duhet të ngrihen për të sqaruar gjendjen e sotme në Shqipëri. l. Pse është trembur kaq shumë Ilir Meta...

“6 javë të mbetura”, Yuri Kim del me kërkesën urgjente

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim, ka dhënë një mesazh të fortë për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese. Ajo kërkon që Presidenca, Parlamenti dhe...

Të fundit

Marrëveshja e qeverisë me Pfizer, Murrizi zbardh çmimin e vaksinës anti-covid

Kryetari i Partisë Lëvizja Demokratike Shqiptare, Myslim Murrizi, ka zbuluar detajet e marrëveshjes sekrete që qeveria shqiptare ka nënshkruar me Pfizer. Murrizi shprehet se pas...

A mund të “provojë” shkenca se ka një jetë të përtejme?

A ka jetë pas vdekjes? Një seri e re dokumentarësh në “Netflix”, pretendon të provojë se po. Por seriali mbështetet mbi një mori dukurish...

Aksident në aksin Milot-Fushë Krujë, humb jetën 70-vjeçari

Një aksident automobilistik është regjistruar mbrëmjen e sotme në aksin Milot-Fushë Krujë, pranë kryqezimit në fushë Mamurras. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se një motor i...

Britania e Madhe shënon ditën më vdekjeprurëse që nga fillimi i pandemisë

Varianti i ri i koronavirusit ka pushtuar Britaninë e Madhe. Në 24 orët e fundit, janë shënuar 1.610 viktima, shifra më e lartë ditore...

Mandzukiç vishet kuqezi, zgjedh fanellën me numrin 9

Mario Mandzukiç është zyrtarisht futbollist i Milanit. Mëngjesin e sotëm sulmuesi kroat firmosi kontratën 6 mujore nga e cila do të përfitojë 1.8 milion...