E premte, 14 Gusht, 2020
21 C
Tirana

Etiketa

Fake News

OBSH-ja luftë në dy fronte, koronavirusit dhe lajmeve të rreme

Organizata Botërore e Shëndetësisë me anë të një deklarate ka shprehur shqetësimin e saj për numrin në rritje të lajmeve të rreme për koronavirusin....

Problem nuk janë fake news, por fake society

Tom Wolfe dhe Gay Talese kundër shoqërisë histerike të rrjeteve sociale: çdo hollësi bëhet ngjarje epokale. “Nuk më duket se Facebook, Twitter apo blogosfera...

Ata që duhen arrestuar para gazetarëve

Kryeministri ka të drejtë që kërkon nga mediat të mos përhapin panik. Ka të drejtë edhe kur kërcënon me arrestime sepse përhapja e panikut...

Përhapi fake news për tërmetin, pranga 25 vjeçares nga Durrësi

Policia e Shtetit ka njoftuar se sot është vënë në pranga një 25 vjeçare nga Durrësi, e akuzuar se përhapi fake news për tërmetin....

“Do dënohen ata që raportojnë lajme të rreme”, policia ndalon 2 gazetarë

Kryeministri Edi Rama është shprehur se nuk do të falë askënd për raportimet false të bëra në lidhje me tërmetin. Ndërkohë ka ardhur edhe arrestimi...

Arrestimi i gazetarëve/ Berisha: Akt kriminal, thanë të vërtetën që Rama mban të fshehur

Pas shoqërimit në polici të gazetarëve të cilët nëpërmjet një lajmi të rremë përhapën panik në mes të qytetarëve, ka ardhur edhe reagimi i...

Tmerri i tërmetit, një bandë që klith i dashur armik

Nga: Andi Bushati E gjithë qeveria u ngrit në këmbë duke akuzuar një segment të mediave të reja, për të justifikuar një përzierje deliri dhe...

Lajmi për ‘tërmet 6 ballë’, shoqërohen në polici 2 gazetarë (emrat)

Pas lajmeve të rreme të cilët alarmuan qytetarët e Tiranës dhe Durrësit për një tërmet prej 6 ballësh, erdhi edhe reagimi i forcave policore. Mësohet...

“Kjo është idiotësi”/ Xhaçka për paralajmërimin e tërmeteve: Autori do dënohet me burg

Pas alarmit për një tërmet të rremë, ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, doli në një dalje për mediat ku u përgënjeshtroi informacionin. Xhaçka ftoi njerëzit...

E anuloi për shkak të tërmeteve/ Rama rimerr takimin e punës për në New York

Mbrëmjen e djeshme, qytetarët e Tiranës dhe Durrësit u alarmuan nga një informacion i rremë, i cili paralajmëronte se në orën 23:30, vendi do...

Të fundit

Si ia doli Lulzim Basha ta shndërrojë opozitën reale, në virtuale

Nga Alfred Peza Opozita shqiptare ka pësuar një metamorfozë të çuditshme në më pak se 18 muajt e fundit: Nga institucionet politike dhe demokratike të...

“Më futi në dhomë dhe fiku dritën”, flet e reja që u ngacmua nga ish-ministri kosovar

E reja e cila u ngacmua seksualisht nga ish-ministri i Shëndetësisë së Kosovës, Numan Baliq, ka dhënë më shumë detaje se si ka ndodhur...

Aksident në Tiranë, automjeti përplas 15-vjeçarin

Një aksident është regjistruar mbrëmjen e sotme rreth orës 20:40, në zonën e Tufinës, në Tiranë. Sipas policisë, mjeti me drejtues shtetasin A.A., ka aksidentuar...

Rama pushime në jug, e shoqëron Presidenti i Kroacisë (FOTO)

Edi Rama ndodhet në jug të vendit me pushime, i shoqëruar nga Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviç. Dy liderët janë të shoqëruar me familjet. Lapsi.al...

“Jemi me Greqinë dhe Qipron”, presidenti i KE telefonon Erdogan

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka deklaruar se mbështet Greqinë dhe Qipron në situatën e tensionuar që është krijuar me Turqinë. Sipas mediave greke,...