E hënë, 13 Korrik, 2020
20 C
Tirana

Etiketa

evropianet

SHBA/ Hyn në fuqi ndalimi i udhëtimit për evropianët

Ndalimi i udhëtimit në SHBA për shumicën e fluturimeve nga Evropa, pjesë e strategjisë amerikane për të parandaluar përhapjen e koronavirusit vdekjeprurës, ka hyrë...

Ne, evropianët ndotës

Nga: Veton Surroi Si mund të bëhet hiri i Obiliqit pika kryesore e marrëdhënies së Kosovës me BE-në? 1. Ishte një tullë në një Institut. Kjo qe para...

Shpenzime për restorante dhe hotele, si krahasohen shqiptarët me europianët

Për një vend si Shqipëria, me të ardhura të ulëta, sigurisht që shpenzimet për restorante dhe hotele do të kenë një peshë shumë më...

SHBA e pakënaqur me evropianët pas ekzekutimit të Soleimanit

Pas sulmit në Irak kundër gjeneralit iranian, Kasem Soleimani, SHBA duket e zhgënjyer nga qëndrimi i evropianëve. Ndërkohë Brigadat Al-Kuds paralajmërojnë hakmarrje e nuk...

Amerikanët janë të fiksuar pas punës, ndërsa europianët pas argëtimit

Amerikanët preferojnë të punojnë shumë, ndërsa europianët, një jetë më të rehatshme. Ky është perceptimi i ndeshur gjerësisht i ndarjes kontinentale të kulturës së...

Gjenocidi i Srebrenicës: Një pasqyrë për të gjithë evropianët

Nga Dunja Mijatovic ”Open Democracy” Nermin Subasiç ishte vetëm 19 vjeçe, kur grupet paramilitare serbe e masakruan në Srebrenicë. Por ajo nuk ishte e vetmja....

Rregulli i ri pas Brexit/ Ja si mund të hyjnë evropianët në Britani

Komisioni Evropian ka propozuar lejimin e udhëtimit pa viza për qytetarët britanikë në zonën Shengen, pavarësisht nga marrëveshja e Brexit. Ndërsa thuhet se edhe...

Paga/Gazetari thumbon Haradinajn: Garo me evropianët, rajonit ia more!

Gazetari Lavdim Hamidi, tha se kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj është në garë me homologët e tij evropian, pasi ata rajonal i tejkaloi me...

Ripërkufizimi i Evropës dhe i evropianëve

Që Evropa të gjejë vendin e saj në një botë që po ndryshon me shpejtësi, qytetarët e saj  do të duhet të shohin përtej...

Të fundit

Vuçiç: Gjendja lidhur me Kosovën, pothuajse e pashpresë

Ditën e sotme, kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti zhvilloi një video-konferencë me Presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiç. Ky i fundit sapo ka reaguar lidhur me...

“Hyj në këtë punë!” Në përgjimet e reja të Zaev përmenden 6 milion euro

Një audio-përgjim i ri në kohëzgjatje prej 12 sekondash është publikuar në internet, në kanalin e YouTube të quajtur “Zoki Zhvatësi”. Në xhirimin e shkurtër...

Shpërthim në një anije ushtarake amerikane

Në bordin e një anije ushtarake në bazën detare amerikane në San Diego, ka pasur një shpërthim. Për pasojë disa marinarë kanë mbetur të plagosur. “CNN”...

Chelsea ofron 100 milion euro për yllin e Atletico Madrid

Chelsea pagoi 80 milion euro tek Athletic Bilbao verën e vitit 2018 dhe siguroi shërbimet e Kepa Arrizabalaga. Spanjolli u bë portieri më i shtrenjtë...

Gjendet një trup i pajetë në Berat

Së fundmi është gjetur trupi i pajetë i një 74-vjeçari në lagjen Çlirim të Beratit. “Balkanweb” raporton se viktima ndodhej në katin e dytë të...