E diel, 17 Janar, 2021
-1 C
Tirana

Etiketa

esat pasha

1915/ “Një dolli nga Esat Pasha për mbretin Kostandin të Greqisë”

Nga Aurenc Bebja “Le Temps” ka botuar, të hënën e 25 janarit 1915, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me veprimin e Esat Pashë...

Syrja bej Vlora për kryengritjen: Esat Pasha shfrytëzoi fanatizmin mysliman

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Prill 2020 “Le Temps” ka botuar, të enjten e 28 majit 1914, në faqen n°6, një shkrim në lidhje...

“Jo kundër fqinjit tonë, Serbisë” Zbulohet telegrami “sekret” i Esat Pashës

“La Gazette de France” ka botuar, të enjten e 20 nëntorit 1913, në ballinë, telegramin ekskluziv të Esat Pashës dërguar asokohe Ismail Qemalit në...

Të fundit

Ylli Ndroqi dhe bashkëshortja e tij infektohen me Covid-19

Presidenti i medias "Ora News", Ylli Ndroqi, dhe bashkëshortja e tij Mimoza janë infektuar nga koronavirusi. Ndroqi bën me dije se ai dhe bashkëshortja...

Rrugë që i merr lumi para se të mbarojnë

Nga: Mentor Kikia Foton e parë e kam marrë në rrjet. Autori thotë se është rruga e Arbërit, në Maqellarë të Dibrës. E ndërtuar buzë...

Letra e Ambasadës Franceze për Ramën, shpërthen Basha

Kryedemokrati Basha ka shigjetuar kryeministrin Edi Rama, pas sulmeve që ky i fundit i ka bërë Bashkimit Evropian rreth procesit të vaksinimit. Basha shprehet se...

Kosova po e bën Vettingun, po ne

Nga: Mentor Kikia Para pak javësh shkruajta një për një hipotezë, apo një “skenar konspirativ”, që kishte të bënte me Vettingun politik në Kosovë. Sot...

Mbi 3 mijë testime, ja sa raste të reja u regjistruan në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 5 persona. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, 5 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID19:...