E enjte, 29 Tetor, 2020
14.4 C
Tirana

Etiketa

ekonomike

Ndal diskriminimit të emigrantëve ekonomikë

Nga Stefan Schlegel “Politico.eu” Emigrantët e bllokuar në kampin e mbipopulluar të refugjatëve të Morias në Greqi, që u dogj këtë muaj po prisnin për...

Çfarë përmban deklarata e përbashkët ekonomike e nënshkruar ndërmjet Kosovës dhe SHBA-ve

Është nënshkruar marrëveshja në mes të kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe kryeshefit ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave të Zhvillimit të SHBA-së (DFC),...

Japonia përballet me tkurrjen më të madhe ekonomike në histori

Ekonomia e Japonisë është tkurrur me shkallën më të shpejtë në historinë e saj, ndërkohë që lufton pandeminë me koronavirus. Ekonomia e tretë më e...

Cili vend do të bëhet superfuqia ekonomike pas pandemisë, NY Times vjen me një parashikim befasues

“Cili vend do të dalë fitimtar në botë pas pandemisë së koronavirusit?”, është pyetja e parashtruar nga Ruchir Sharma, strateg i investimeve ndërkombëtare në...

Ekonomia e Kinës i kthehet rritjes, shmang recesionin

Ekonomia e Kinës u rrit në tremujorin e dytë të këtij viti, pas rënies së thellë në çerekun paraprak. Byroja Kombëtare e Statistikave tha të...

Rimëkëmbja ekonomike në Kosovë, pritet futja e 1.2 miliard eurove në treg

Qeveria e Kosovës do të jetë e fokusuar në rimëkëmbjen ekonomike të vendit, ka thënë kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti. Ai ka bërë me...

“Do jenë të parët që dalin në treg”, Klosi: Turizmi mori vëmendje nga paketa e dytë ekonomike

Ministri i Turizmit, Blendi Klosi deklaron se sektori i turizmit ka marrë vëmendje të madhe, përmes paketës së dytë ekonomike që u ofrua nga...

Paketa e dytë/ Aplikojnë 98 mijë persona, refuzohen vetëm 3%

Deri tani, për paketën e dytë financiare kanë aplikuar rreth 98 mijë persona, sipas të dhënave të përditësuara të tatimeve. Nga këto aplikime janë refuzuar...

“Nuk kemi marrë ndihmën ekonomike”, komuniteti rom proteston në Elbasan

Ditën e sotme, përfaqësues të komunitetit rom në Elbasan protestuan para bashkisë për mosmarrjen e shtesës së ndihmës ekonomike, që sipas tyre, është e...

Banka Botërore paralajmëron pasoja të rënda ekonomike në Kosovë nëse pandemia vazhdon

Banka Botërore bën të ditur se është duke përfunduar një program në vlerë prej rreth 120 milionë eurosh për të ndihmuar Kosovën në menaxhimin...

Të fundit

Juve bie në Torino përballë Barçës, Sevilja dhe Dortmundi bëjnë detyrën

Përfundojnë ndeshjet e dyta në grupe të Champions League. Barcelona ka mundur pastër 2-0 Juventusin. Lacio dhe Klub Bryzh e kanë mbyllur në barazim 1-1...

Topalli prezantoi partinë e re, thumbon Ndoka: Sot “rilindi” Jozefina, urime

Sulme të shumta ka pasur ditët e fundit ndaj Jozefina Topallit dhe të gjithë eksponentëve që kanë braktisur Partinë Demokratike për të krijuar forcat...

Morata i shënon tre herë Barcelonës, asnjë gol nuk vlen

Dy herë dërgoi topin në rrjetë Alvaro Morata në pjesën e parë përballë Barcelonës në Champions League, por goat u anuluan për pozicione të...

Më shumë se 71 milionë amerikanë kanë votuar tashmë në zgjedhjet presidenciale

Amerikanët po votojnë herët për zgjedhjet presidenciale të së martës së ardhshme në shifra rekord, si rezultat i ndjenjave të forta pro ose kundër...

Nuk kemi shkop magjik, Manastirliu-qytetarëve: Mbani maskat dhe ruani distancën

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu iu ka bërë thirrje qytetarëve që të respektojnë masat e vendosura nga autoritetet shëndetësore. Sipas saj, vetëm në këtë mënyrë...