E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Etiketa

diplomatë

Sindroma e Havanës: Çfarë ndodhi me diplomatët amerikanë në vendin komunist?

Nga: Nestor T.Carbonell “National Riview” Departamenti i Shtetit, CIA dhe Pentagoni kanë shtuar përpjekjet e tyre për të hetuar një seri incidentesh shëndetësore, të konsideruara...

Shtohen tensionet/ Gjermania, Suedia dhe Polonia dëbojnë diplomatët rusë

Gjermania, Suedia dhe Polonia kanë njoftuar se do të dëbojnë secila nga një diplomat rus, si kundërpërgjigje ndaj Moskës, e cila javën e kaluar...

Kosovë/ As prania e diplomatëve nuk siguroi marrëveshje për qeverinë e re

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, nuk arritën as të martën të pajtohen për formimin e qeverisë së re, gati katër muaj që...

Diplomatët perëndimorë përfshihen në procesin e formimit të qeverisë së Kosovës

Udhëheqësit e lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës i dhanë fund pa marrëveshje një takimi të hënën në mbrëmje në kuadër të përpjekjeve...

“Dy diplomatët e dëbuar nga Shqipëria kishin kontakt direkt me Soleimanin”

Senatori amerikan Marco Rubio ka deklaruar se dy diplomatët e dëbuar nga qeveria shqiptare nuk ishin thjesht spiunë, por ishin në kontakt të drejtpërdrejtë...

Shqipëria dëboi dy diplomatët iranianë/ Reagon SHBA

Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Morgan Ortagus, ka përshëndetur dhe lavdëruar vendimin e qeverisë shqiptare për të dëbuar nga vendi dy diplomatët iranianë. Ditën...

Shqipëria dëboi dy diplomatët, reagon liderja e opozitës iraniane

Liderja e opozitës iraniane Maryam Rajavi, e cila jeton në Manzë të Durrësit, ka përshëndetur vendimin e qeverisë shqiptare për të dëbuar nga Tirana...

Diplomatët perëndimorë, thirrje për formimin e shpejtë të qeverisë së Kosovës

Diplomatët perëndimorë bënë thirrje të enjten për formimin sa më të shpejtë të qeverisë së re në bazë të rezultateve të zgjedhjeve të 6...

Ngjiti tri shkallë njëherësh/ ‘Sekretarja që u emërua diplomate’ nxjerr faktet: E trishtueshme!

Një tjetër reagim është përcjellë pas kronikës në emisionin “Top Story” në Top Channel, si pjesë e emërimeve në fushën e diplomacisë përmes shkeljeve...

Vijon ‘furtuna’ në diplomacinë shqiptare, zbardhen emrat e radhës

Ka shkuar në 19 numri i diplomatëve të shkarkuar, pas nismës së ndërmarrë nga ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent...

Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...