E premte, 7 Maj, 2021
24 C
Tirana

Etiketa

deti jon

Zgjerimi në detin Jon, Dendias: Rrisim territorin sovran me 10%

Në parlamentin grek ka filluar debati për projektligjin i cili parasheh zgjatjen e kufirit detar në Detin Jon. Miratimi i mundshëm i këtij projektligji...

Marrëveshja me Shqipërinë/ Greqia zgjeron kufirin detar në Perëndim

Parlamenti grek vendos për zgjerimin e territorit ujor të Greqisë në Detin Jon, nga gjashtë në dymbëdhjetë milje detare. Këtij hapi i parapriu një...

Projektligji për zgjerimin me 12 milje, ja axhenda e parlamentit grek

Projekt-ligji që shtrin ujërat territoriale të Greqisë  nga 6 në 12 milje në Detin Jon, është depozituar në parlamentin grek ditën e djeshme (8...

Zgjerimi i Greqisë në Jon/ Idrizi: Haga, jo zgjidhja më e mirë për Shqipërinë

Kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi ka komentuar dekretin e fundit të Greqisë për mbylljen e gjireve që konkretizojnë më tej zgjerimin me 12 milje...

Zgjerimi i Greqisë me 12 milje, Berisha: Rama po shet detin

Ditën e djeshme, Greqia miratoi vendimin për zgjerimin e ujërave territoriale në detin Jon deri në 12 milje. Lidhur me këtë çështje, ka reaguar ish-kryeministri...

Zgjerimi i Greqisë me 12 milje në detin Jon/ Mediat turke: Ky është një skandal

Mediat turke e kanë quajtur skandal dekretin e miratuar sot në Greqi në lidhje me zgjerimin e Hapsirës Ekonomike nga 6 deri në 12...

Greqia miraton dekretin për zgjerimin e detit Jon

Këshilli i Lartë i Shtetit të Greqisë miraton dekretin presidencial për zgjerimin e ujërave territoriale në detin Jon deri në 12 milje. Dekreti përfshin...

Hajdari: E drejta është në krahun e Shqipërisë, pretendimet e Greqisë, jo të bazuara në Konventat Ndërkombëtare

Konstitucionalisti Shkëlqim Hajdari, ka folur lidhur me çështjen e kufirit detar mes Shqipërisë dhe Greqisë, ku kjo e fundit po tenton të zgjerohet me...

Kufiri detar/ Cakaj: Greqia zgjerohet 12 milje aty ku e lejon gjeografia

Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, ka reaguar në lidhje me vendimin e Greqisë për t’u zgjeruar me 12 milje në detin Jon....

Zgjerimi i Greqisë në detin Jon/ Ngjela nxjerr prapaskenat: Unë jam në dijeni të kësaj çështje, e kam firmosur vetë

Avokati Spartak Ngjela ka reaguar në lidhje me deklaratat se Greqia do t’i marrë Shqipërisë 12 milje në detin Jon. Ngjela shkruan se nuk...

Të fundit

LSI fillon ankimimet për 25 prillin/ Kryemadhi: E vërteta, brenda tek kutitë

Zgjedhjet parlamentare të 25 prillit u fituan nga Partia Socialiste, e cila siguroi 74 mandate dhe do të qeverisë sërish e vetme në 4...

Kuvendi diskutonte shkarkimin e tij, Meta në kafe me deputetin socialist

Paraditen e sotme, teksa Kuvendi po diskutonte për shkarkimin e tij dhe ngritjen e një Komisioni Hetimor, Presidenti i Republikës Ilir Meta, është fotografuar...

Kosovë, 3 viktima dhe 170 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit

Katër viktima dhe 170 raste të reja me koronavirus u raportuan në Kosovë në 24 orët e fundit. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës...

Komisioni për shkarkimin e Metës/ 6 deputetë votuan kundër, 1 abstenoi (Emrat)

Ditën e sotme, Kuvendi miratoi me 97 vota pro, ngritjen e Komisionit Hetimor për shkarkimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Ndërkohë, 6 deputetë të...

Komisioni për shkarkimin e Metës/ Presidenca: Nuk do të njohim asnjë vendim

Ditën e sotme, Parlamenti miratoi me 97 vota pro, ngritjen e Komisionit Hetimor për shkarkimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Menjëherë pas këtij vendimi,...