E shtunë, 27 Nëntor, 2021
16.5 C
Tirana

Etiketa

çfarë

“Bëhu burrë dhe eja në Greqi, apo Kotzias…”, çfarë i kërkon qytetari Ramës

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur të urojë  shqiptarët si ccdo ditë duke thënë mirëmngjes me paje nga kryeqyteti.  “MIRËMËNGJES dhe me këtë pamje fantastike të...

 Çfarë u diskutua për vizat? Holanda zbarkon me kryepolicë në Tiranë

Dje, delegacioni holandez zhvilloi një takim në Akademinë e Policisë me autoritetet shqiptare, por dhe organizata joqeveritare që operojnë në fushën e sigurisë dhe...

Kalendar historik/Çfarë ka ndodhur më 5 Nëntor?

   5 Nëntor - Thomas Woodrow Wilson zgjidhet president i SHBA-së     Fitorja e demokratit Thomas Woodrow Wilson (28 dhjetor 1856 - 3 shkurt 1924) ndaj rivalit  republikan Ëilliam Hoëard Taft, e bëri atë presidentin e parë nga jugu i vendit që nga koha e  Zachary Taylor më 1848-ën. Wilson udhëhoqi Shtetet e Bashkuara gjatë Luftës së Parë Botërore,  duke krijuar një politikë të jashtme aktiviste të njohur si “wilsonianism”.   Ai ishte ishte një besimtar protestant i rrymës “presbiteriane”, dhe besonte në ungjëllizimin e botës. Nga ky vizion, pretendojnë historianët, lindi edhe “idealizmi ëilsionian”, sipas të cilit,  Shtetet e Bashkuara duhet të ishin aktive në skenën botërore për të luftuar për demokracinë; dhe që ka qenë një pikë shpesh e diskutueshme në politikën e jashtme amerikane.  Presidenti shfaqi një aftësi të madhe udhëheqëse në Konferencën e Paqes në Paris në vitin 1919, ku përkrahu krijimin e Lidhjes së Kombeve. Por ai nuk ia doli të merrte miratimin e Senatit për  anëtarësimin në këtë strukturë edhe të Shteteve të Bashkuara. Pasi pësoi një goditje celebrale në shtator 1919, baashkëshortja dhe anëtarët e stafit, u morrën me përmbushjen e shumicës së detyrave të tij presidenciale. Për mbështetjen e ngritjes së Lidhjes së Kombeve, Wilson u nderua me Çmimin Nobel për Paqe  në vitin 1919. Ai la gjurmë edhe në historinë shqiptare, me ndërhyrjen e tij të drejtpërdejtë për ruajtjen e ekzistencës së Shqipërisë, dhe mos prekjen sërish të kufijve.     5 Nëntor 1862 – 300 indianë dënohen me vdekje, për vrasjen dhe përdhunimin e kolonëve  anglezë    Në shtetin e Minesotas, më shumë se 300 indianë Sioux shpallen fajtorë për përdhunimin  dhe vrasjen e dhjetëra kolonëve anglezë. Një muaj më vonë, Presidenti Abraham Lincoln firmosi për ekzekutimin e vetëm 39 prej tyre. Një nga indianët u fal në momentin e fundit, ndërsa 38 të tjerë u varën njëkohësisht më 26 dhjetor para një turme të madhe njerëzish. Indianët Sioux u gjetën fajtorë se iu bashkuan të ashtuquajturës “Kryengritja e Minesotës”. Për gati një gjysmë shekulli, kolonët anglezë pushtuan territorin e indianëve Sioux në Luginën  e Minesotës. Këta të fundit u keqtrajtuan rëndë nga agjentët federalë por edhe banorët e rinj, që ishtynë deri në pragun e urisë. Indianët e zemëruar u kundërpëgjigjën, duke vrarë kolonët anglezë dhe marrë peng gratë e tyre. Përpjekjet fillestare të Ushtrisë Amerikane për të ndaluar rebelimin e luftëtarëve Sioux dështuan, dhe në një betejë në Birch Coulee, ata vranë 13 ushtarë amerikanë dhe plagosën 47 të tjerë.  Megjithatë, më 23 shtator, një rregjiment nën udhëheqjen e gjeneralit Henry H. Sibley mposhti më në fund grupin kryesor të luftëtarëve indianë, duke i detyruar të tjerët të dorëzoheshin.    5 Nëntor 1937Udhëheqësi nazist, Adolf Hitler, mban një takim të fshehtë ku shpall planet e   tij për “hapësirën jetike” për popullin gjerman. Nazistët pretendonin se zgjerimi  territorial për të  fituar “hapësirën jetike”, është një ligj natyror për një popull të shëndetshme e të fuqishme, në  rast se ai përballet me problemin e mbipopullimit.   Kështu, sipas nazistëve, zgjerimi ishte i justifikuar si domosdoshmëri e pashmangshme për  mirëqenien e popullit gjerman. Ideja e një populli gjerman pa hapësirën e mjaftueshme daton shumë kohë përpara, por ishte Adolf Hitleri që i dha asaj famën e keqe. 5 Nëntor 1605 - Guy Fawkes dekonspirohet dhe arrestohet, pas një përpjekje të dështuar për të  hedhur në erë parlamentin britanik në atë mbeti në histori si ”Komploti i Barutit”. Që atëherë,  Anglia kremton çdo vit Ditën e Guy Fawkes.    5 Nëntor 1757 - Frederiku II i Prusisë, mposht francezët në Rosbach gjatë Luftës Shtatëvjeçare.       5 Nëntor 1872  Duke sfiduar ligjin amerikan që e ndalonte pjesëmarrjen e grave në zgjedhje, Susan B. Anthony voton për herë të parë në presidencialet e atij viti, dhe për këtë arsye gjobitet  me 100 dollarë.    5 Nëntor 1925 - Agjent sekret Sidney Reilly, i pari “super spiun” i shekullit XX-të, ekzekutohet nga OGPU, policia sekrete e Bashkimit Sovjetik.    5 Nëntor 1930 - Sinclair Lewis, është shkrimtari i parë amerikan që fiton Çmimin Nobel në Letërsi për romanin e tij “Babbit”.    5 Nëntor 1935 - Kompania “Parker Brothers” nxjerr në treg lojën e famshme “Monopoly”, të bazuar tek pasuritë e patundshme dhe kapitalizmi.    5 Nëntor 1942 - Britanikët fitojnë Betejën e Dytë të El Alameinit me Ushtrinë e Tetë Britanike të kryesuar nga Gjenerali Bernard Montgomery, kur (Korpusi i Afrikës) i komanduar nga Feldmarshalli gjerman Erëin Rommel (Dhelpra e Shkretëtirës), detyrohet të dorëzohet.    5 Nëntor 1955 - Pasi u shkatërrua gjatë Luftën e Dytë Botërore, Opera e rikonstruktuar  Shtetërore e Vjenës, rihapet duke vënë në skenë operan “Fidelio” të Beethoven.    5 Nëntor 1985 - Vajza e Josif Stalin, Svetlana Peters, rrikthehet në Bashkimin Sovjetik. Shtypi vendas raporton se ajo nuk kishte patur një ditë paqeje në Shtetet e Bashkuara.    5 Nëntor 1996 – Arkeologët zbulojnë portin e lashtë të Aleksandrisë në Egjipt, që 2000 vjet më parë ishte gëlltitur nga deti, dhe përmbante edhe rrënojat e pallatit mbretëror të Kloepatrës dhe Mark Antonit.     5 Nëntor 2006 - Ish-presidenti i Irakut Saddam Hussein, dënohet me vdekje nga një gjykatë vendase, së bashku me Barzan Ibrahim alTikriti dhe Awad Hamed alBandar, për vrasjen e 148 myslimanëve shiitë në vitin 1982.    5 Nëntor 2009 –Ushtaraku amerikan, Nidal Malik Hasan, hap zjarr nga kolëgeve të tij në bazën  ushtarake Fort Hood në Teksas, duke vrarë 13 persona dhe plagosur 29 të tjerë.     5 Nëntor 1995 - André Dallaire përpiqet të vrasë kryeministrin kanadez Jean Chrétien, por ndalohet në momentin e fundit nga forcat e sigurisë.   

Paco kalon në avantazh katalanasit, çfarë gafe mbrojtja (Video)

Është duke u luajtur në “Camp Nou” sfida mes Barcelonës dhe Sevillias, e cila është zhbllokuar në minutën e 23’ nga Paco Alcacer. Katalanasit...

Zbardhet takimi i Metës me ministrin e Italisë, ja çfarë biseduan

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, priti sot në një takim të veçantë, Ministrin e Brendshëm të Republikës Italiane, zotin Marco Minniti. Duke vlerësuar partneritetin strategjik...

Keni plane për fundjavë? Ja çfarë parashikojnë meteorologët

Të gjithë padyshim që jemi të interesuar se si do të jetë moti, sidomos kur bëhet fjalë për fundjavën. Dy ditët e pushimit na...

Çfarë po ndodh në Lion? Policia ‘dorëzohet’ përballë refugjatëve shqiptarë, por pritet…

Qindra azilkërkues shqiptarë kanë pushtuar rrugët e Lionit ndërsa janë kthyer në shqetësim për francezët. Por sot në një artikull të publikuar nga mediat...

Çështja Habilaj/ Avokati: Moisiu nuk ka dijeni çfarë përmban dosja, por u konsultua me xhaxhin në burg

Çështja Habilaj ka marrë vëmendjen e plotë të medias këto javë pas daljes së emrit të ish-ministrit të Brendshëm si të përfshirë në trafikun...

Klopp: E imagjinoni çfarë do ndodhte, nëse do thoja po?

E ardhmja e Philippe Coutinho-s vazhdon të jetë temë e nxehtë në shtëpinë e Liverpoolit. Në konferencën për shtyp para duelit me Tottenhamit, trajneri Jurgen...

Napoli-Inter/ Përballja e vendit të parë, ja çfarë duhet të dini

Ditën e shtunë do të zhvillohet ndeshja për vendin e parë në serie A, mes Napolit dhe Interit në “San Paolo”. Napolitanët mbajnë vendin...

Të fundit

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...

Skandali në Berat, Kushi: E pafalshme që persona të tillë të hyjnë në shkollë

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka dënuar skandalin në Berat, sa i takon rikthimit në detyrë të mësuesit të dënuar për pedofili. Ministrja, me...

U rikthye në detyrë, merret vendimi për mësuesin e akuzuar për pedofili

Pas lajmit që bëri bujë në media lidhur me rikthimin e një mësuesi në detyrë, i cili ka qenë i dënuar më parë për...

Mos i besoni politikanit Sali Berisha?!

Nga: Pajtim Bello  Beteja mes Lulzimit dhe Saliut ka hyrë në një fazë të nxehtë. Tonet janë ngritur, gjuha është ashpërsuar dhe zinxhiri i gojëve...